Alergia pokarmowa u naszego dziecka - objawy, postępowanie i leczenie

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 15-06-2012 r.

Alergia pokarmowa występuje głównie u dzieci których rodzice lub starsze rodzeństwo również borykało się z tym problemem. Najczęściej pierwsze objawy zaczynają się w momencie przejścia z karmienia piersią do diety bardziej urozmaiconej i wzbogaconej innymi produktami. Jakie są zatem objawy? Jaki pokarm najczęściej uczula dzieci? Czy można się wyleczyć z alergii pokarmowej?

Najlepszą ochroną naszego dziecka przed alergią jest przynajmniej 6 miesięczne karmienie dziecka piersią. To jedyna skuteczna ochrona przed tą przypadłością. Wprowadzając ubogacenia do diety musimy szczególnie ostrożnie i stopniowo włączać następujące produkty: mleko krowie, kozie i różnego rodzaju przetwory mleczne, jajka, miód, zboża, owoce cytrusowe, maliny, truskawki, poziomki, banany, warzywa - zwłaszcza pomidory, pietruszkę i seler.

Najczęstszymi objawami alergii pokarmowej są wysypka i problemy układu oddechowego zwłaszcza katar, duszności czy astma oraz problemy oczu - zwłaszcza dotyczące spojówki.

Leczenie odbywa się na zasadzie całkowitego lub krótkotrwałego eliminowania szkodliwych produktów. W zamian wyeliminowanych produktów należy dietę uzupełnić produktami o zbliżonych wartościach odżywczych. Zmiany w diecie powinny być konsultowane z lekarzem pediatrą. Pamiętajmy, że jadłospis dziecka musi być zarówno urozmaicony jak i wartościowy.

W przypadku gdy dziecko uczulone jest na mleko - czyli główny składnik diety w pierwszych latach życia - w zamian podawane są preparaty wzbogacone o hydrolizatory mleka. Ich zdaniem jest obniżenie działania alergizującego poprzez rozbijanie dużych cząsteczek białka na znacznie mniejsze.

 

Jeśli dieta eliminacyjna nie przyniesie rezultatu, a dziecko ukończy 3. rok życia, lekarz najprawdopodobniej zastosuje dodatkowo leczenie farmakologiczne.
Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29040 )
Array ( [docId] => 29040 )