Atopowe zapalenie skóry

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 04-06-2012 r.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu genetycznym, której istotą jest nieprawidłowa reakcja immunologiczna. Pod wpływem bodźców skóra traci naturalny płaszcz lipidowy i staje się bardzo wrażliwa. Choroba ta ma charakter przewlekły i stały.

Pierwsze objawy tej choroby pojawiają się zwykle około trzeciego miesiąca życia dziecka i częściej dotyczą chłopców. Głównymi objawami są suchość skóry, zaczerwienienie, swędzenie i skłonność do bakteryjnego zakażenia skóry. Na zaczerwienionej, napiętej skórze pojawiają się zmiany o charakterze grudkowo-wysiękowym.

Zmiany skórne występują w typowych miejscach. U małego niemowlaka z reguły na twarzy, a u dzieci starszych w zgięciach łokciowych i kolanowych. Pojawiające się zmiany powodują duży świąd, co z kolei pociąga za sobą dyskomfort i problemy ze snem.

Skóra dziecka chorującego na AZS jest bardzo sucha i potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Leczenie AZS polega na terapii objawowej. Jeżeli u chorego dziecka da się zidentyfikować alergeny, należy je wyeliminować. Najczęstszymi alergenami są związki chemiczne, pestycydy, herbicydy, które uszkadzają naturalne reakcje obronne organizmu. Alergeny pokarmowe to mleko krowie, produkty mleczne, ryby, soja, pszenica i orzechy. Wśród innych alergenów wyróżnić można roztocz i pyłki roślin. Niestety często nie da się rozpoznać czynników wywołujących nieprawidłową odpowiedź immunologiczną, a gdy to się uda, organizm często uczula się na inne rzeczy.

 

Lekami z wyboru są leki antyhistaminowe, immunosupresyjne, kortykosteroidy, a w przypadku nadkażenia bakteryjnego - antybiotyki. Istotną rolą w leczeniu atopowego zapalenia skóry jest odpowiednie pielęgnowanie skóry specjalnymi kosmetykami. Do tego celu służą tak zwane emolienty, czyli preparaty nawilżająco-natłuszczające, które na powierzchni skóry pozostawiają ochroną barierę.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29036 )
Array ( [docId] => 29036 )