Co robić w przypadku gdy dziecko ma szpotawe kolana

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Kolana szpotawe to wada kończyn dolnych polegająca na nadmiernym przywiedzeniu podudzia względem uda. Nogi osoby chorej kształtem przypominają literę „O”.

Rozpoznanie tej wady opiera się na pomiarze odległości pomiędzy kolanami. Badany stoi z wyprostowanymi kończynami dolnymi i złączonymi stopami. Odległość powyżej pięciu centymentów oznacza istnienie wady.

Przyczyny występowania szpotawości są różne. Warto zaznaczyć, że noworodki rodzą się z fizjologiczną szpotawością kolan. Taki stan w okresie niemowlęctwa jest normą. Jeżeli jednak dziecko za wcześnie chodzi a tym samym obciąża kończymy dolne, może dojść do powstania wady. Inną przyczyną jest choroba Blounta, krzywica oraz urazy i inne choroby narządu ruchu.

Leczenie zależne jest od przyczyny wady. Jeżeli jej etiologia związana jest z chorobą Blounata, należy leczyć chorobę podstawową. W wadach statycznych ważna jest profilaktyka, a więc unikanie nadmiernego obciążenia nóg, nieprawidłowych pozycji i dbanie o prawidłową masę ciała. Rodzic powinien zwracać uwagę, aby dziecko nie siadało w pozycji siadu skrzyżnego. W przypadkach lżejszych stosuje się gimnastykę korekcyjną. Czasami konieczne staje się używanie wkładek pronujących lub obuwia ortopedycznego. W przypadkach zaawansowanych wskazane jest przeprowadzenie operacji korygującej ustawienie kończyn dolnych.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29059 )
Array ( [docId] => 29059 )