Co zrobić gdy niemowlak ma katar

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 28-10-2012 r.

Katar pojawia się na skutek zapalenia błony śluzowej jamy nosowej. Zapalenie może wywołać wirus, bakteria lub alergen. W przebiegu zapalenia dochodzi do obrzęku i nadmiernej produkcji śluzu.

U osoby dorosłej katar jest często bagatelizowany w myśl zady, że nieleczony trwa siedem dni a leczony tydzień. Należy pamiętać, że o ile u dorosłych możemy pozwolić sobie na takie myślenie, tak u dziecka katar nie jest błahym objawem.

Oczywiście czasami zdarza się, że nadmierna ilość wydzieliny z nosa jest skutkiem podrażnienia lub alergii jednak sama jej obecność predysponuje już do rozwoju wirusów i bakterii.

Jak pozbyć się kataru

Najlepszym sposobem na szybkie pozbycie się kataru jest częste usuwanie wydzieliny z jamy nosowej. Pamiętajmy, że niemowlęta nie mają takiej zdolności, a zatkany nos to po pierwsze i najważniejsze problemy z oddychaniem. Dziecko zakatarzone to dziecko niewyspane, osłabione, z mniejszym apetytem, płaczliwe i niechętne do zabawy.

Do tego czyszczenia noska posłuży Ci aspirator. Przed przystąpieniem do odsysania wydzieliny, zakropl do noska sól fizjologiczną lub specjalny roztwór soli morskiej. Czasami sam ten zabieg spowoduje naturalne oczyszczenie poprzez kichnięcie. Następnie przyłóż końcówkę aspiratora do otworu nosowego, jednocześnie zatykając drugi i wyssij wydzielinę.

Oprócz oczyszczania zadbaj, aby w mieszkaniu panowała odpowiednia wilgoć i temperatura. Zbyt wysoka temperatura może wspomagać rozwój bakterii. Wietrz pomieszczenie w którym przebywasz.

Jeżeli karmisz dziecko piersią, przystawiaj go częściej niż zazwyczaj.

 

W zasadzie z katarem można poradzić sobie stosując powyższe wskazówki. Mamy jednak do czynienia z niemowlakiem i w takim wypadku lepiej w każdej sytuacji poradzić się pediatry. Jeżeli oprócz kataru pojawią się inne objawy takie jak podniesiona temperatura czy kaszel, nie zwlekaj z konsultacją lekarską.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29080 )
Array ( [docId] => 29080 )