Co zrobić w przypadku zaparcia u niemowlaka

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 13-05-2012 r.

Przy rozpoznaniu zaparcia u dzieci nie należy sugerować się częstotliwością oddawania stolców. Dla niektórych z nich normalne będzie oddanie stolca kilka razy dziennie a innych raz w tygodniu.

Przyjmuje się, że niemowlęta karmione mlekiem matki mogą robić kupkę nawet raz w tygodniu. Powodem tego jest bardzo łatwe trawienie i przyswajanie kobiecego pokarmu. Dzieci karmione sztuczną mieszanką powinny załatwiać się codziennie.

Jeżeli Twoje dziecko ma inny tryb wypróżnień a stolec nie jest twardy i przy jego oddawaniu nie towarzyszy ból i napięcie mięśni, nie martw się. Natomiast gdy wystąpią takie objawy i powtarzają się kilkukrotnie, należy wdrożyć działania profilaktyczne.

Przyczyny zaparć

Statystycznie zaparcia o wiele częściej dotyczą niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Przyczyn zaparć jest wiele, a do najczęstszych należą nieprawidłowa dieta (uboga w błonnik, świeże warzywa i owoce, zbyt mała ilość płynów, zbyt duża ilość słodyczy), niedobór żelaza w organizmie, zwolniona perystaltyka jelit czy alergia.

Radzenie sobie z zaparciami

Jak pomóc maluszkowi? Pomocny może okazać się delikatny masaż brzuszka, wykonywany zawsze zgodnie ze wskazówkami zegara.

Innym sposobem jest zachęcenie malucha do aktywności fizycznej. Jeżeli maluch sam się jeszcze nie porusza, połóż go na pleckach i pozginaj jego nóżki. Takie ćwiczenie może pomóc.

Jeżeli rozszerzyłaś już dietę swojego dziecka, zastanów się czy nie jest w niej zbyt mało warzyw i produktów pełnoziarnistych. Na kłopoty trawienne pomoże wywar z suszonych śliwek, moreli i siemienia lnianego. Młodszym niemowlętom zaleca się podawanie przegotowanej wody. Po dziesiątym miesiącu życia można podać produkty mleczne takie jak kefir, maślanka czy jogurt.

 

Jeżeli działanie profilaktyczne nie przyniosły rezultatu, udaj się do pediatry. On może wykluczyć inne przyczyny zaparć i zapisać lek przeczyszczający. Na własną rękę nie stosuj żadnych środków, ziół i nie rób lewatywy.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29022 )
Array ( [docId] => 29022 )