Dawkowanie witamin u niemowląt

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 13-05-2012 r.

Witaminy stanowią grupę organicznych związków chemicznych o różnorodnej budowie. Są one niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. Dlatego niezbędne jest ich dostarczanie. Ważne jest jednak, aby dostarczać je w odpowiednich dawkach.

Witaminy dzielimy na te pochodzenia naturalnego, które występują w pożywieniu i te pochodzenia syntetycznego czyli takie, które dostarczamy w postaci preparatów witaminowych. Ważne, aby dostarczać je w odpowiednich dawkach, ponieważ zarówno niedobór (hipowitaminoza) jak i nadmiar (hiperwitaminoza) są dla organizmu szkodliwe.

Powszechnie uważa się, że dzieci karmione mlekiem matki nie potrzebują żadnych dodatkowych substancji. Pokarm kobiecy zawiera wiele cennych składników, lecz nie dostarcza dziecku odpowiedniej ilości dwóch witamin, witaminy D3 i K.

Witamina D3

Witamina D3 odgrywa ważną rolę w regulowaniu poziomu wapnia i fosforu oraz mineralizacji kości. Jej niedobór u dzieci powoduje krzywicę. Jednak nadmiar może powodować drażliwość, zaparcia, zaburzenia łaknienia i zbyt szybkie zarastanie ciemiączka.

Według najnowszych zaleceń witaminę D możemy podawać już w pierwszym dniu życia dziecka, jeżeli jego mama w czasie ciąży jej nie przyjmowała. Jeżeli jednak ją otrzymywała, to podajemy ją noworodkowi od trzeciego tygodnia życia. Jeżeli niemowlę jest karmione piersią dawka powinna wynosić 400 jednostek na dobę. Jeżeli karmione jest sztuczną mieszanką, nie wymaga dodatkowego dostarczania witaminy D. W trzeciej opcji czyli karmienia mieszanego należy skonsultować się indywidualnie z pediatrą.

Witamina K

Druga witamina, witamina K jest z kolei niezbędna do prawidłowego przebiegu mechanizmów krzepnięcia. Jej niedobór może spowodować krwawienie. Z reguły dochodzi do niego bardzo wcześnie: 3-5 doba życia dziecka lub między drugim a dwunastym tygodniem życia niemowlęcia. Drugi przypadek jest groźniejszy, gdyż często dochodzi do krwawienia śródczaszkowego, a jego skutki mogą być dramatyczne.

Po urodzeniu każdy noworodek otrzymuje profilaktyczne 0,5 mg witaminy K domięśniowo lub 2 mg doustnie. Zaleca się jej podawanie od drugiego tygodnia życia do końca trzeciego miesiąca życia w dawce 25 mikrogram na dobę dzieciom karmionym piersią. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dalszej podaży.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29021 )
Array ( [docId] => 29021 )