Dlaczego niemowlak gorączkuje

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 28-10-2012 r.

Podwyższona temperatura stanowi nic innego jak mechanizm obronny organizmu. Z punktu fizjologii wyższa temperatura sprzyja wytwarzaniu limfocytów a to stymuluje do walki z drobnoustrojami atakującymi nasz organizm. Gdy gorączka pojawia się u naszego dziecka bardzo się martwimy. Nie zawsze podwyższona temperatura świadczy jednak o rozwijaniu się poważnej choroby.

Zacznijmy jednak od stwierdzenia podwyższonej ciepłoty ciała. Optymalna temperatura u niemowlęcia mieści się w granicy 36-37 stopnia Celsjusza i ulega ona wahaniom ze względu na porę dnia. Rano jest ona zwykle niższa. Powyżej 37 a poniżej 38 stopni Celsjusza mówimy o stanie podgorączkowym. Gorączkę możemy stwierdzić dopiero, gdy temperatura przekroczy 38 stopni.

Należy zwrócić uwagę na sposób dokonywania pomiaru. Najbardziej dokładne termometry to tradycyjne termometry rtęciowe jednak nie są one obecnie dostępne na rynku. Dlatego polecam zakup termometru na podczerwień, który wydaje się być najbardziej dokładny.

Przyczyny podwyższonej temperatury u dziecka

Przyczyną podwyższonej temperatury może być przegrzanie. Układ regulujący temperaturę ciała niemowlaka jest niedojrzały i stąd łatwo o jego przegrzanie jak i wychłodzenie. Zadbaj, aby utrzymywać temperaturę w mieszkaniu nie przekraczającą 22 stopni. Dziecko ubieraj lekko w bawełniane ubranka.

Innym powodem podwyższonej temperatury u dziecka może być ząbkowanie. Wówczas możesz zauważyć inne objawy takie jak swędzenie dziąseł, wytwarzane większej ilości śliny, częstsze pobudki nocne, a także zmniejszony apetyt. Pomóż dziecku podając mu schłodzony gryzaczek, posmaruj dziąsła specjalnym żelem a na noc podaj środek przeciwzapalny.

Przyczyną gorączki może być przeziębienie. Wtedy dołącza się katar, kaszel i ból gardła. Objawy pomogą Ci złagodzić środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

 

Inną częstą przypadłością u niemowląt jest zapalenie ucha. Dziecko wówczas drapie uszka, płacze i nie może spać. U niektórych z nich z uszek wycieka ropna wydzielina. Gdy zaobserwujesz takie objawy u malucha, koniecznie idź do lekarza. Na takie zapalenie stosuje się z reguły antybiotykoterapię.

Prze temperaturze przekraczającej 38 stopni Celsjusza należy zasięgnąć porady pediatry. On wykluczy poważne choroby. Przyjęta jest zasada według której gorączkę u dzieci należy zbijać, by nie doprowadzić do drgawek gorączkowych.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29079 )
Array ( [docId] => 29079 )