Jak karmić niejadka

Autor: Stwora Sylwia
Data: 19-04-2012 r.

Karmienie niejadka to nie lada gimnastyka dla rodziców i innych członków rodziny. Łyżka udająca samolot, odwracanie uwagi od jedzenia przy użyciu zabawki czy straszenie, że po dziecko przyjdzie czarownica zwykle okazują się nieskuteczne. Co zrobić, aby niejadek chętnie opróżnił swój talerz?

Podstawowym błędem, który robią zarówno matki, ojcowie, dziadkowie i inni bliscy to zmuszanie niejadka do jedzenia. Próba wciskania na siłę w dziecko kolejnych porcji może zakończyć się jeszcze większym buntem pociechy, a nawet napadem histerycznego płaczu. W ten sposób jeszcze bardziej zniechęcimy dziecko do jedzenia, ponieważ każdy posiłek będzie kojarzył mu się z nieustającym nakłanianiem do robienia czegoś, na co ono nie ma najmniejszej ochoty.

Maluch nie chce jeść? Odczekaj chwilę. Kiedy faktycznie będzie miał ochotę coś przekąsić, sam poprosi. Zwróć również uwagę na składniki lądujące na talerzu dziecka. Jeśli każdorazowo odmawia ono zjedzenia marchewki to nie pomogą stwierdzenia typu „musisz jeść marchewkę, bo to samo zdrowie”. Widocznie naprawdę jej nie lubi. Po żadnym pozorem nie stosuj metod typu „Póki nie zjesz wszystkiego, nie wyjdziesz na dwór”, albo „Jak zjesz obiad, dostaniesz czekoladę”.

Zadbaj o to, aby przygotowywane posiłki były kolorowe i na tyle ciekawe, aby przykuć uwagę dziecka. Odmawia jedzenia warzyw lub owoców? Zaproponuj koktajl owocowy lub ułóż z warzyw intrygującą kompozycję na talerzu. Pytając dziecko o to, co chciałoby zjeść ogranicz jego wybór do dwóch pozycji np. „Wolisz dziś zjeść pierś z kurczaka czy roladę?”. Dzięki temu dziecko odniesie wrażenie, że może samo decydować o tym, co je.

Wystrzegaj się również podawania dziecku wypełnionego po brzegi talerza, nawet jeśli dziecko mówi, że chce dużo. Lepiej zmniejszyć porcje i poczekać aż dziecko zje dotychczasową ilość niż potem miałoby wybrzydzać, bo przeliczyło swoje możliwości. Zadbaj o prawidłową kolejność posiłków malucha. Obiad jest obiadem i nie powinno się go zastępować np. batonem oraz o wspólne jedzenie z dzieckiem.

Nie zawsze niejedzenie jest wynikiem braku chęci. Może wynikać z różnych chorobowych dolegliwości, dlatego gdy dziecko odmawia posiłków przez dłuższy czas skonsultuj się z pediatrą.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29571 )
Array ( [docId] => 29571 )