Jak leczyć kręcz szyi

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Mianem kręczu szyi określamy sytuację, w której głowa i szyja usytuowane są przymusowo w pochyleniu bocznym, czasem dodatkowo z rotacją. Wada ta nie występuje często. Wyróżniamy kręcz pochodzenia mięśniowego, kostnego i nerwowego.

Najczęściej występuje kręcz pochodzenia mięśniowego. Jego bezpośrednią przyczyną jest skrócenie mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego. W przypadku skróconego lewego mięśnia, dochodzi do pochylenia głowy w lewą stronę i jej rotacji w stronę przeciwną czyli prawą w omawianym przykładzie.

Pierwsze objawy widoczne są w postaci nadmiernie napiętego i pogrubionego mięśnia po jednej stronie. Ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie, ponieważ jego brak skutkuje asymetrycznym rozwojem twarzoczaszki i w późniejszym czasie wadami kręgosłupa.

Leczenie kręczu zależy od jego przyczyny. W przypadku kręczu miogennego stosuje się leczenie zachowawcze w postaci rozciągania przykurczonego mięśnia specjalnymi technikami oraz dodatkowo wprowadza kołnierz ortopedyczny dla podtrzymania efektów.

 

W przypadku zmian zaawansowanych można zastosować leczenie operacyjne, które z reguły stosuje się nie wcześniej niż przed drugim rokiem życia dziecka. Operacja polega na przecięciu przyczepów przykurczonego mięśnia. Następnie stosuje się opatrunek gipsowy. W takim ustawieniu dziecko przebywa około ośmiu tygodni. Po zdjęciu opatrunku dziecko jest zakwalifikowane do usprawniania. Z reguły potrzebne jest także zakładanie kołnierza ortopedycznego jeszcze nawet rok od operacji.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29044 )
Array ( [docId] => 29044 )