Jak pomóc przy dysplazji stawów biodrowych

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 13-05-2012 r.

W Polsce, każdy noworodek poddawany jest badaniom przesiewowym w kierunku dysplazji stawów biodrowych. Pierwsze badanie odbywa się jeszcze w szpitalu. Lekarz ocenia stopień odwodzenia stawów biodrowych. Kolejne badanie standardowo przeprowadzane jest około szóstego tygodnia życia dziecka. Jest to badanie ultrasonograficzne. Na jego podstawie ortopeda oceni dojrzałość stawów biodrowych.

Za sprawą hormonów problem dysplazji dotyczy kilka razy częściej dziewczynek. Zakres norm do trzeciego miesiąca życia mówi, że stopnie Ia, Ib, IIa to fizjologia. Problem występuje, gdy stopień IIb lub wyższe (IIb i IIc) utrzymują się powyżej trzeciego miesiąca życia dziecka.

Gdy dowiemy się, że nasze dziecko ma dysplazję paniczne szukamy pomocy. W większości przypadków należy jednak wdrożyć kilka małych zmian w codziennej pielęgnacji a bioderka w swoim czasie dojrzeją. Po pierwsze nie ograniczaj swobody swojego dziecka, ruch i naturalna aktywność jest najlepszym lekarstwem. Nie poleca się stosowanej niegdyś metody szerokiego pieluchowania. Wystarczy jedna pielucha, poprawnie założona, nie za ściśle. Ważne, aby ubranka były luźne i nie ograniczały swobody.

Bezwzględnie należy unikać podnoszenia za nóżki podczas zmiany pampersów.

W trakcie codziennej pielęgnacji zwracaj uwagę na ustawienie stawów biodrowych. Najlepszą pozycją do ich rozwoju jest ich zgięcie i odwiedzenie. Nie oznacza to jednak, że należy w tej pozycji unieruchamiać dziecko.

 

Ruch jest najlepszym sprzymierzeńcem w dojrzewaniu struktur kostnych. Pożyteczną zabawą będzie na przykład zabawa własnymi stopami. Aby do niej zachęcić, załóż dziecku grzechoczące skarpetki.

Jeżeli jednak okaże się, że Twoje dziecko ma poważniejszy problem z bioderkami, zdaj się na ortopedę. W takim wypadku działania profilaktyczne mogą nie przynieść rezultatu. Wówczas lekarz może zalecić założenie specjalnej rozwórki - aparatu który będzie utrzymywał biodra w optymalnej pozycji.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29019 )
Array ( [docId] => 29019 )