Jak pomóc ząbkującemu dziecku

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 07-04-2012 r.

U większości brzdąców przed wyrznięciem się pierwszego ząbka pojawia się niepokój, ból i nieprzespane noce. Pierwszy ząbek pojawia się u dziecka około szóstego miesiąca życia. Wszystkie mleczne ząbki pojawiają się z reguły przed drugimi urodzinami. Jak pomóc niemowlakowi w tym trudnym momencie?

Z ust wielu osób usłyszelibyśmy, że trzeba to przetrwać. Trudno się z tym nie zgodzić, ale obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków łagodzących ból. Pierwszą pomoc mogą stanowić schłodzone gryzaki. Włóżmy je na co najmniej 30 minut do lodówki a następnie zaproponujmy malcowi. Zimno działa przeciwbólowo oraz zmniejsza obrzęk dziąseł.

Jeżeli do tej pory nie masowaliście dziąseł dziecka szczoteczką, koniecznie wprowadźcie ten rytuał przy okazji wieczornej kąpieli. Na początku najlepszą szczoteczką będzie silikonowa, nakładana na palec.

Często zdarza się, że ząbkujące niemowlę obficie się ślini a dodatkowo traci apetyt. W takim wypadku niezwykle ważne jest odpowiednie nawodnienie. Podawaj dziecku nieco chłodniejszą wodę i herbatkę. Przed snem można skorzystać z gotowych mieszanek uspakajających dla niemowląt. W okresie największej nadwrażliwości dziąseł unikaj podawania dziecku twardych pokarmów. Temperatura podawanych posiłków nie powinna być zbyt wysoka. Deserki podawaj raczej schłodzone a obiadki w temperaturze pokojowej.

W przypadku braku skuteczności wyżej wymienionych sposobów łagodzenia bólu, sięgnij po specjalne żele. Można je kupić w aptece. Mają one działanie miejscowo znieczulające. Gdy pojawi się temperatura, dodatkowo zastosuj leki w syropie lub w czopku, zawierające w swoim składzie paracetamol bądź ibuprofen. Leki zostaw raczej na wieczór i noc. W ciągu dnia zabawa gryzakami i masaż powinny wystarczyć.

W rzadkich przypadkach ząbkujące niemowlę wymaga konsultacji lekarskiej. Jeżeli jednak temperatura powyżej 38 st. C utrzymuje się, ból jest nie do zniesienia lub zauważysz inne niepokojące objawy, zasięgnij porady pediatry.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29010 )
Array ( [docId] => 29010 )