Jak pozbyć się ciemieniuchy

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 07-04-2012 r.

Ciemieniucha objawia się grubymi, żółtawymi łuskami na główce dziecka, które najczęściej pojawiają się w okolicy ciemiączka, stąd też nazwa. Z reguły objawy występują kilka, kilkanaście dni po porodzie. Zmiany na skórze głowy są skutkiem nadmiernej produkcji łoju oraz rogowacenia naskórka. Sprawdź jak się tego pozbyć.

Podstawą walki z ciemieniuchą jest prawidłowa i regularna pielęgnacja. Po każdym myciu główki należy ją starannie natłuścić a włoski uczesać miękką szczotką. Do mycia używaj przeznaczonych specjalnie dla dzieci szamponów lub przygotowaną domową papkę z otrąb pszennych.

Jeżeli to nie pomaga, po kąpieli spróbuj nałożyć na główkę wazelinę, parafinę lub oliwkę niemowlęcą i ubierz dziecku bawełnianą czapeczkę na noc.

Ważne jest również, aby nie przegrzewać dziecka, ponieważ pot powoduje zwiększenie dolegliwości, a co za tym idzie dłuższe leczenie.

 

Pamiętaj, że objawy nie ustąpią od razu, starannie pielęgnuj główkę dziecka co najmniej przez trzy tygodnie. Jeżeli łuski nie znikną skonsultuj się z pediatrą. On przepisze Ci specjalny szampon bądź maść.

Na koniec dobre informacje, ciemieniucha chociaż wygląda nieładnie nie powoduje dolegliwości u Twojego dziecka i w większości przypadków mija bezpowrotnie po trzecim miesiącu życia.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29015 )
Array ( [docId] => 29015 )