Jak przekonać dziecko do warzyw

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 25-05-2012 r.

Warzywa należą do grupy niezastąpionych produktów. Dostarczają organizmowi wiele cennych składników mineralnych, witamin i błonnika pokarmowego, podtrzymują witalność i młodość. Niedobór ich w diecie może powodować zaparcia albo podatność na infekcję. Jak więc nakłonić dziecko, by stało się smakoszem warzyw?

Przykład idzie z góry. Jeśli dziecko nie zauważy ich na talerzu rodzica, dziadka czy rodzeństwa, sam z pewnością się do nich nie przekona. To do dorosłych należy wykształcenie u dziecku prawidłowych przyzwyczajeń żywieniowych. Dziecko jest doskonałym obserwatorem i naśladowcą. Pokażmy zatem, że zamiast porannej kawy wypijamy sok pomidorowy, a zamiast ciastka zajadamy się marchewką.

Ważne jest jak najwcześniejsze wprowadzenie do menu dziecka warzyw. Najlepiej rozpocząć ok. 6 miesiąca życia - w momencie wbogacania diety mlecznej. Łatwiej jest nauczyć niemowlaka niż później przekonać przedszkolaka. Najpierw warzywa miksujemy, a z czasem pozwólmy dziecku kosztować je w kawałkach, np. zamiast przekąski w postaci batona podajmy dziecku pomidorka czy ogórka.

Gdy dziecko broni się przed kosztowaniem włączajmy warzywa do głównych posiłków np. dodając je do zupy. Nigdy nie zmuszajmy malucha bowiem prowadzi to do jeszcze większego sprzeciwu. Zachęta do zjadania warzyw przez dzieci powinna odbywać się na zasadzie zabawy. Warto wykorzystać do tego znane piosenki np. ”Ogórek wąsaty” czy wierszyki „Na straganie”.

 

Gdy dziecko jest starsze, pozwólmy mu uczestniczyć w przygotowaniu posiłku. Na początek zróbmy wspólnie warzywne kanapki czy sałatkę - maluch z pewnością ich skosztuje.

Sposób podania warzyw odgrywa ogromną rolę. Stwórzmy na talerzu malucha różne obrazki, np. z zielonej fasolki ukształtujmy długiego węża, z pomidora i jajka utwórzmy muchomora, a z różyczek kalafiora - owieczki. Taki sposób przyrządzania posiłków nakłoni malucha do spróbowania i w przyszłości do zajadania się warzywami.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29026 )
Array ( [docId] => 29026 )