Jak przygotować się do kąpieli noworodka

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 04-06-2012 r.

Nowo upieczeni rodzice często obawiają się kąpieli nowo narodzonego dziecka. Jest to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych wykonywana codziennie. Pierwsze kąpiele - zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców - są stresujące. Z reguły jednak po tygodniu regularnych kąpieli obowiązek staje się przyjemnością. Co zrobić, aby tak było?

Warto od samego początku wprowadzać rytuał pielęgnacyjny. Najpierw kąpiel o ustalonej porze dnia - około godziny 19-20, następnie karmienie i sen. Wróćmy do kąpieli, po pierwsze pamiętaj, że kąpiel ma być dla dziecka przyjemnością.

Aby tak się stało, należy się dobrze do niej przygotować. W łazience lub w pomieszczeniu gdzie będzie odbywać się kąpiel zgromadź wszystkie potrzebne rzeczy. Gdy maluch będzie już w wodzie, nie będziesz mogła zostawić go ani na sekundę. Potrzebne będzie Ci wanienka z wodą o temperaturze 37 stopni Celsjusza, specjalny dla dzieci płyn do mycia ciała, przewijak, bawełniane waciki, miseczka z przegotowaną wodą, oliwka lub balsam, gaziki, sól fizjologiczna, chusteczki nawilżane. Po kąpieli potrzebny będzie ręcznik - najlepiej z kapturkiem, czysta pieluszka, krem przeciwko odparzeniom, piżamka, szczotka do włosów i nożyczki do paznokci. Jeżeli pępek jeszcze się nie zagoił potrzebny będzie preparat odkażający.

Przystąpmy do kąpieli. Przed włożeniem dziecka do wanienki, połóż je na przewijaku, bawełnianymi wacikami i przegotowaną wodą przemyj twarz i uszy. Następnie przy pomocy gazików i soli fizjologicznej przemyj oczy. W następnej kolejności nawilżanymi chusteczkami przetrzyj pupę i narządy płciowe niemowlaka.

Teraz możesz włożyć malucha do wody i umyć ciało i główkę. Ważny jest stabilny chwyt. Jedną rękę wsuń pod kark i główkę dziecka, następnie chwyć je pod pachą. Drugą rękę włóż pod pupę. Po umyciu malucha wyłóż je na przewijak, osusz i nawilż skórę balsamem. Nałóż pieluszkę, piżamkę i gotowe.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29035 )
Array ( [docId] => 29035 )