Jak radzić sobie z potówkami u noworodka

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 04-06-2012 r.

Gdy na świat przychodzi noworodek, jego skóra nie zawsze jest nieskazitelna jak potocznie się uważa. Różni się od skóry dorosłych i dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest delikatna i wrażliwa stąd często powstają na niej różnorodne zmiany. Jednymi z takich zmian są potówki.

Potówki określane są jako łagodne zmiany skórne. Powstają w wyniku zatrzymania potu przez gruczoły endokrynne.

Wyróżniamy trzy rodzaje potówek: zwykłe, czerwone i głębokie. Ich rodzaj zależy od głębokości na której pot został zablokowany. Ze względu na ciepłotę i wilgotność niektórych okolic ciała niemowlaka, występują miejsca szczególnie narażone na te zmiany. Takim miejscami są doły pachowe, pachwiny, zgięcia łokciowe i podkolanowe, szyja, plecy i głowa. Zmiany te wyglądają jak bezbarwne, małe pęcherzyki. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach.

Nie powinny bardzo niepokoić rodziców. Warto jednak zwrócić uwagę, czy w mieszkaniu nie jest zbyt gorąco (pamiętajmy optymalna temperatura dla dziecka to 19-21 stopni Celsjusza). Ważne jest, aby nie ubierać dziecka zbyt grubo. Optymalnie jest założyć tyle warstw ubrania ile my posiadamy. Zwróćmy uwagę na naturalne i przewiewne tkaniny. Z reguły te proste zabiegi powodują ustąpienie zmian. Jeżeli mamy do czynienia z potówkami czerwonymi, należy zasięgnąć porady lekarza. Czerwony kolor świadczy o przebiegającym stanie zapalnym.

Potówki nie powodują dolegliwości u maluszka, jedynym objawem są zmiany skórne. Pielęgnacja skóry z potówkami nie powinna odbiegać od standardowej higieny.

 

Zmiany przemywamy delikatnym mydłem dla niemowląt. Należy raczej zrezygnować z parafiny i olejków, które dodatkowo zatykają gruczoły. Pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać istniejących zmian.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29032 )
Array ( [docId] => 29032 )