Jak zapobiec próchnicy u dziecka

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 07-04-2012 r.

Nowe badania wskazują, że ponad 99% dorosłych osób boryka się z problemem próchnicy. Choroba rozpoczyna się bardzo wcześnie. Ze statystyk wynika, że 50% trzyletnich dzieci ma już próchnicę a u sześciolatków to już ponad 85%. Sprawdź dlaczego tak się dzieje i jak zapobiec próchnicy.

Przyczyny i objawy próchnicy

Próchnica jest chorobą bakteryjną, zakaźną. Bakterie bytujące na tkankach twardych zęba wytwarzają kwasy, które z kolei powodują demineralizację zębów.

Głównymi przyczynami tej choroby jest dieta bogata w cukry, podatność zębów oraz bakterie próchniczotwórcze.

Objawami próchnicy może być ból, nadwrażliwość na temperaturę oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Profilaktyka

Warto od najmłodszych lat zadbać o zdrowy uśmiech dziecka. Jak to zrobić? Profilaktykę próchnicy możesz rozpocząć będąc w ciąży. Zawiązki zębów twojego malucha tworzą się w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego zadbaj o dietę. Dostarczaj organizmowi produkty bogate w wapń. Jeżeli karmisz dziecko sztuczną mieszanką, staraj się odzwyczaić je od nocnego karmienia. Dbaj o higienę jamy ustnej nawet przed pojawieniem się pierwszego zęba, przecieraj dziąsła gazikiem namoczonym w przegotowanej wodzie.

Gdy Twój brzdąc ma pierwsze ząbki przyzwyczajaj go do szczoteczki, zacznij od silikonowej nakładanej na palec i stopniowo przejdź do szczoteczki tradycyjnej. Pamiętaj, że na początku należy myć pastą, która zawiera małe stężenia fluoru. Gdy dziecko chce myć ząbki samo nadzoruj je. W aptece można kupić specjale tabletki, które zabarwiają miejsca niedokładnie umyte. Z pewnością pomogą one w nauce prawidłowej higieny jamy ustnej. Od początku dbaj o odpowiednią technikę oraz czas szczotkowania.

Na koniec trudne zadanie - otóż słodycze wprowadź do diety swojego dziecka jak najpóźniej. Uważaj ,czytaj etykiety. Cukier czai się nie tylko w cukierkach, batonikach i czekoladkach, ale także między innymi w sokach, kaszkach i chipsach. Gdy w diecie dziecka słodycze to codzienność, może warto wyznaczyć na przykład jeden dzień w tygodniu, w którym jemy słodycze do woli.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29009 )
Array ( [docId] => 29009 )