Jak zapobiegać odwodnieniu u dziecka

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 19-06-2012 r.

Odwodnienie u dziecka może następować bardzo gwałtownie. Im dziecko młodsze, tym bardziej odwodnienie jest dla niego niebezpieczne. Gdy maluch wymiotuje, towarzyszy mu biegunka albo płacze bez łez lub broni się przed podaniem picia to znak, że należy koniecznie zasięgnąć porady pediatry. Lekarz zadecyduje jaki jest stan dziecka i czy wskazane będzie leczenie szpitalne.

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. To ona odpowiedzialna jest za transport substancji odżywczych czy pozostałości przemiany materii. Odwodnienie może nieś za sobą bardzo poważne skutki; jednym z nich jest nagła utrata przytomności czy zapaść.

Dzieci są najbardziej narażone na utratę wody, dlatego w ciągu dnia powinny wypijać do 100 ml wody na kilogram masy ciała. Bierze się tu pod uwagę zarówno czystą wodę, jak i soczki, zupy, mleko, czy owoce.

Dziecko samo nie przypomni nam, że chce mu się pić. To dorośli powinni zachęcać dziecko do częstego nawadniania. Wskazane jest podawanie mało, a często, gdyż brzuszek maluszka nie jest w stanie przyswoić naraz większej ilości płynów.

W przypadku, gdy dziecko ma biegunkę bądź wymiotuje, zalecane jest podawanie chłodnych płynów. Ważne by nie były to soki warzywne czy owocowe oraz przetwory mleczne, gdyż mogą one znacznie nasilić objawy.

 

Dziecko z wyraźnymi oznakami odwodnienia musi być poddane leczeniu szpitalnemu. W formie kroplówki zostaną mu podane niezbędne pierwiastki oraz elektrolity, które bardzo szybko pozwolą wrócić malcowi do pełnej formy.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29043 )
Array ( [docId] => 29043 )