Jak złagodzić objawy kolki

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Kolka przede wszystkim dla dziecka, ale także dla rodziców jest trudnym przeżyciem. Pojawia się już na bardzo wczesnym etapie życia dziecka. Wtedy nie umie ono jeszcze powiedzieć, że boli go brzuszek. Swoje emocje przekazuje płaczem.

Kolkę rozpoznać można gdy bolesność i napięcie powłok brzusznych pojawia się w stałych porach dnia, najczęściej popołudniu. Podczas napadu kolki dziecko trudno uspokoić. Jak pomóc rozdrażnionemu malcowi?

Po pierwsze, jeżeli karmisz piersią spójrz krytycznym okiem na swój jadłospis. Może pojawiło się w nim za dużo produktów ciężkostrawnych takich jak fasola, kapusta, smażone mięso, a może produktów zawierających białko mleka krowiego?

Ważne, żeby po każdym karmieniu przytrzymać dziecko w pozycji pionowej, aby nagromadzone powietrze podczas jedzenia mogło się odbić.

W przypadku nasilonych dolegliwości skorzystaj z delikatnego masażu. Zawsze wykonuj go zgodnie ze wskazówkami zegara. Dodatkowo możesz pozginać dziecku nóżki w kolanach, to może spowodować uwolnienie zalegających gazów. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kolki możesz podawać dziecku herbatkę z kopru włoskiego.

 

Jeżeli widzisz, że dziecko cierpi, a żadne z wyżej stosowanych wskazówek nie pomogły, skorzystaj z dostępnych preparatów farmaceutycznych. Zapytaj pediatrę o wybór najlepszego leku. W trudnych chwilach okaż malcowi dużo troski i zrozumienia. Twoja bliskość pomoże przetrwać trudne chwile.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29048 )
Array ( [docId] => 29048 )