Kiedy i jakie buty kupić dziecku

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Na początku warto zaznaczyć, że kupowanie butów niemowlakowi, który sam jeszcze nie chodzi jest złym pomysłem. Równie złym pomysłem jest dawny przesąd według którego najlepsze buty dla dziecka to takie ze sztywną, wysoką cholewką i twardym, wysokim zapiętkiem. Praca stóp jest niezwykle skomplikowana dlatego nie warto dodatkowo utrudniać jej wkładając nogę do sztywnego obuwia.

Najzdrowsze z punktu widzenia anatomii i fizjologii jest, abyśmy jak najdłużej wzbraniali się przed ubieraniem dziecku butów. Aparat ruchu najlepiej kształtuje się wówczas, gdy może doświadczać różnego rodzaju podłoża. Dlatego starajmy się w sprzyjających warunkach pozwalać dziecku pospacerować na boska.

Są sytuacje, w których but jest niezbędny. Wtedy wybierajmy takie, które mają cienką i elastyczną podeszwę. Powinna się swobodnie zginać w jednej trzeciej długości buta patrząc od przodu. Cholewka powinna być miękka, a sam but nie musi być wysoki. Powinien dodatkowo dobrze trzymać stopę w śródstopiu, a nie w okolicy kostek.

Ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru buta. W tym celu warto skorzystać z miarek umieszczanych w sklepach z obuwiem dla dzieci. Zmierzyć można zarówno długość stopy jak i jej tęgość. Idealne buty są nieco dłuższe niż stopy dziecka. Dla młodszych dzieci (poniżej drugiego roku życia) wystarczy pół numeru, dla starszych nieco więcej. Na tym etapie stopa rośnie bardzo szybko.

Oczywiście ostateczne zdanie należy do dziecka, to ono będzie chodzić w tych butach i ma czuć się w nich wygodnie.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29056 )
Array ( [docId] => 29056 )