Klasyfikacja wady wrodzonej stopy końsko-szpotawej

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 23-06-2012 r.

Do zaklasyfikowania deformacji stopy końsko-szpotawej wykorzystuje się zazwyczaj podział według Dimeglio. Wyróżnia ona typ I deformacji (soft-soft), typ II (soft-stiff), typ III (stif-soft) oraz typ IV (stift-stift).

Oto podział deformacji według Dimeglio:

Typ I (soft-soft) - charakterystyczna stopa miękka to wada ułożeniowa, najłatwiej ulegająca prawidłowemu ustawieniu. Jest najlżejszym ze stopni deformacji stopy. Ten typ wady po właściwej rehabilitacji i zastosowaniu wkładek do buta prowadzi do całkowitego wyleczenia i pozbycia się wady.

Typ II (soft-stiff) - charakterystyczna stopa miękko-twarda to wada albo genetyczna albo ułożeniowa w wyniku której ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie właściwego leczenia w celu ominięcia leczenia operacyjnego.

Typ III (stif-soft) - charakterystyczna stopa twardsza o podłożu genetycznym. Często mimo rehabilitacji połączonej z gipsowaniem dochodzi do ponownego odkształcenia stopy. W takim przypadku nieuniknione jest leczenie operacyjne.

 

Typ IV (stift-stift) - charakterystyczna stopa twarda, sztywna. Podstawą leczenia jest zabieg operacyjny. Niewykluczony jest po pewnym czasie nawrót choroby.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29046 )
Array ( [docId] => 29046 )