Lato z noworodkiem

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 19-06-2012 r.

Ciepła, słoneczna pogoda, wzrost temperatury powyżej 25ºC to czas na który czekają niemal wszyscy dorośli. Weźmy pod uwagę fakt, iż dzieci - zwłaszcza te najmłodsze niekoniecznie bywają zadowolone z takiej pogody. Dlaczego tak się dzieje? Jak opiekować się noworodkiem, by przetrwać tę męczącą i trudną dla niego porę roku?

Przegrzanie organizmu- zarówno dorosłego, jak i dziecka - prowadzi do spadku ciśnienia krwi, przyspieszenia pracy serca, znacznego rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz zaburzenia pracy nerek, a w konsekwencji przyczynić się może nawet do powstania udaru cieplnego.

Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę wybierając się na spacer z noworodkiem?

  • Nie powinniśmy przebywać na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia. Pozostańmy w domu między godziną 11.00 a 15.00. Spacer w tych godzinach nie będzie dla dziecka przyjemnością, wręcz przeciwnie - wysoka temperatura będzie prowadzić do rozdrażnienia, jak i zniecierpliwienia dziecka.
  • Skóra dziecka jest dużo bardziej narażona na oparzenie niż dorosłego. Starajmy się zatem przed każdym spacerem zabezpieczyć skórę dziecka kremami z wysokim filtrem UV oraz spacerować po w miarę zacienionym terenie, np. parkach. Cień, który rzucają drzewa jest dużo zdrowszy i chłodniejszy niż ten, który powodują zabudowania.
  • Unikajmy zakładania budki do wózka. Temperatura pod nią staje się znacznie wyższa niż odczuwalna przez nas, dlatego nie dziwmy się, że maluch zniechęca się leżeniem w wózku. Zamiast budki warto zastosować parasolkę przeciwsłoneczną.
  • Na spacerku w upalne dni dziecko zawsze powinno mieć przewiewną czapeczkę bądź kapelusik. Z ubieraniem dziecka też nie powinniśmy przesadzać. Jeśli nam jest gorąco w sukience, to dziecku jest tak samo ciepło. Zamiast śpiochów czy kaftaników warto w takie dni założyć body.
  • W upalne dni powinniśmy zrezygnować z kołderki. Wystarczy jak przykryjemy malucha tetrową pieluchą albo prześcieradełkiem.

  • Nie zapominajmy o częstym nawadnianiu dziecka, by nie dopuścić do odwodnienia. Dzieci często tracą apetyt w gorące dni - nie jest to jednak objaw niebezpieczny.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29041 )
Array ( [docId] => 29041 )