Maluch zaczyna chodzić, czyli krok do samodzielności

Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 23-05-2012 r.

Raczkująca pociecha, która na dodatek zaczyna samodzielnie wstawać to powód do dumy i radości dla rodziców. Niestety dochodzi również strach, bo nasz skarb może sobie zrobić krzywdę. Czy zatem pozwolić dziecku na ten krok do samodzielności?

Każde dziecko rozwija się inaczej

To nasze dziecko, a nie my – rodzice, decyduje o tym, kiedy siada, wstaje, raczkuje i absolutnie nie wolno go ani zmuszać, ani mu tego zabraniać. To naturalny „krok do samodzielności” i każdy musi go zrobić w swoim tempie.

Każde dziecko rozwija się inaczej. Jeśli przykładowo synek sąsiadów już chodzi, a nasza pociecha – w tym samym wieku - zaledwie raczkuje, nie jest to powód do rozpaczy. Może warto przeanalizować co nasze dziecko potrafi, zamiast zamartwiać się, że jest „gorsze” od kolegi. Po takiej analizie z pewnością okaże się, że synek sąsiadów jeszcze nie siada, co dla naszej pociechy jest czynnością naturalną już od dawna. Pamiętajmy – inaczej wcale nie znaczy lepiej lub gorzej.

Pozwól dziecku na samodzielność

Równie groźna jak nadmierne ambicje rodziców jest nadmierna opiekuńczość. Często spotykam rodziców, którzy na każdym kroku boją się, że maluch się pobrudzi, czymś zarazi. Nie można popadać w przesadę. Jak bowiem dziecko ma nauczyć się chodzić, jeśli nie pozwolimy mu „czołgać się” po podłodze – bo brudna, albo raczkować na trawie – bo mokra od rosy lub pełna zarazków?

Wystarczy malucha odpowiednio ubrać i stworzyć mu takie warunki, żeby czuł się swobodnie i poznawał świat. Podłogę zawsze można odkurzyć, a kładąc dziecko na trawie wystarczy zadbać o odpowiedni ubiór i nakrycie głowy. Reszta należy do naszego malucha, który bardzo szybko nauczy się raczkować i chodzić, jeśli tylko mu to umożliwimy.

 

Nie pozostawiaj dziecka bez opieki

Niezależnie od tego co Twój maluch już potrafi, nigdy nie pozostawiaj go bez opieki. Nawet najbardziej wybujała wyobraźnia rodziców nie jest w stanie przewidzieć wszystkich niebezpieczeństw. Zarówno w mieszkaniu, a tym bardziej poza nim, dziecko może znaleźć coś, co włoży do buzi, czym się udławi, albo zatruje.

Warto też zadbać o odpowiednie przemeblowanie mieszkania, aby samodzielny potomek nie był narażony na urazy.

Uwaga! Jeśli dziecko zaczyna wstawać, warto zainwestować w specjalny miękki kask do nauki chodzenia, który ochroni głowę przy upadku.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29025 )
Array ( [docId] => 29025 )