Masaż Shantala

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 13-05-2012 r.

Masaż Shantala wywodzi się z Indii, gdzie uboga kobieta o imieniu Shantala masowała swoje dziecko z miłością i delikatnością. Do Europy technika masażu została wprowadzona przez francuskiego położnika Frederica Leboyera, który przebywając w Kalkucie na własne oczy widział wykonywany masaż. W kolejnych latach napisał książkę i tak tradycyjny masaż indyjski zagościł w domach na całym świecie.

Wykonanie masażu

Masaż ten przeznaczony jest dla niemowląt i dzieci. Sama technika wykonywania masażu polega na delikatnym, wolnym i rytmicznym głaskaniu całego ciała niemowlęcia. Masaż trwa około pięciu minut i według jego założeń ma być przyjemny dla dziecka jak i osoby masującej. Jeżeli dziecko płacze, jest rozdrażnione, masaż należy przerwać.

Co ważne nie jest on skomplikowany, można nauczyć się go z powodzeniem na kursach, od innych mam czy przez Internet.

Przed masażem należy zadbać, aby w pomieszczeniu, w który będzie się on odbywał było ciepło a dziecko było nakarmione co najmniej trzydzieści minut wcześniej. Wykonanie masażu zaleca się codziennie lub trzy, cztery razy w tygodniu.

Zalety masażu

Masaż nie jest wyłącznie zabiegiem pielęgnacyjnym, należy postrzegać go szerzej. Dzięki dotykowi bliskiej osoby niemowlę czuje się bezpiecznie. Przez dotyk stymulowany jest jego prawidłowy rozwój. Dzięki niemu pogłębia się więź emocjonalna z osobą masującą. Ma także dobroczynny wpływ na wyciszenie i uspokojenie co pozytywnie wpływa na sen.

Dzieci masuje się oliwką, stąd też pozytywny wpływ na stan skóry. Dzięki rytmicznym ruchom pobudzany jest układ limfatyczny, a to z kolei buduje naturalną odporność dziecka.

Wśród wielu zalet można jeszcze dodać, że masaż ten rozluźnia mięśnie, pomaga uwolnić zgromadzone gazy, reguluje przemianę materii a to zapobiega wystąpieniu kolki u malucha.

 

Stosowanie masażu Shantala poleca się u wszystkich dzieci, jednak szczególnie u tych niespokojnych, rozdrażnionych, nadwrażliwych czy bojaźliwych.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29023 )
Array ( [docId] => 29023 )