Na czym polega leczenie dziecka ze zwichnięciem stawu biodrowego

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 23-06-2012 r.

Leczenie wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego rozpoczyna się od momentu rozpoznania. Ważne jest jak najwcześniejsze włączenie leczenia, które prowadzi do najbardziej prawidłowego ustawienia głowy kości udowej w stosunku do panewki. Leczenie oparte jest zarówno na postępowaniu profilaktycznym, zachowawczym oraz włączeniu właściwego usprawniania, a w skrajnych przypadkach na leczeniu operacyjnym.

Profilaktyczne postępowanie polega przede wszystkim na:

  • okołoporodowej profilaktyce,
  • właściwym pielęgnowaniu dziecka od pierwszych jego dni, tzn. właściwe pieluchowanie z wykorzystaniem podwójnych pieluch, prawidłowe noszenie dziecka.

Na czym polega leczenie zachowawcze? Ważne jest by było rozpoczęte jeszcze w okresie niemowlęcym. Trwa zazwyczaj do pół roku. Do tego celu wykorzystuje się tzw. rozwórki: szelki Grucy, szyna Ortolaniego lub Koszli. Mają one za zadanie formowanie właściwego ustawienia, a następnie długotrwałego utrzymywania się głowy kości udowej centralnie w panewce. Nóżki dziecka ustawione są wówczas w zgięciu, odwiedzeniu oraz rotacji wewnętrznej. W tym czasie dochodzi do centrowania się głowy kości udowej w panewce. .

W momencie, gdy powyższe leczenie nie przynosi rezultatów dziecko poddane jest ręcznemu nastawieniu kości udowych w stosunku do panewek. Po takiej repozycji zazwyczaj zostaje maluchowi założony tzw. wyciąg ponad głowę, który prowadzi do prawidłowego ustawienia struktur w stawie biodrowym.

 

Ostatnim z etapów leczenia w przypadku braku efektów bądź zbyt późnego zdiagnozowania dziecka jest repozycja operacyjna. Sposób wybrania skutecznej metody operowania uwarunkowany jest zarówno od wieku jak i od stanu zwichniętego biodra. Po operacji kolejno zakładany jest opatrunek gipsowy biodrowy, czynnościowy, a ostatecznie tzw. gipsowe koryto.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29054 )
Array ( [docId] => 29054 )