Na czym polega leczenie operacyjne rozszczepu kręgosłupa

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 23-06-2012 r.

Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa w wyniku której dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego często wraz z jego powłokami. Kształtuje się w pierwszych tygodniach poczęcia dziecka. Im wcześniej rozpocznie się właściwe leczenie dziecka, tym rokowania są łagodniejsze.

Badania dowodzą, iż operacja wykonana jeszcze, gdy dziecko przebywa w łonie matki minimalizuje ryzyko wystąpienia podstawowych objawów, tj. wodogłowia, czy obniżenia uszkodzenia rdzenia kręgowego nawet o dwa kręgi.

Im przepuklina jest wyżej zlokalizowana tym gorzej dziecko rokuje. Najcięższą postacią może być niemożliwość poruszania, niekontrolowanie pęcherza moczowego oraz zwieraczy odbytu, zaburzenie funkcji płciowych, a także paraliż i wspomniane wodogłowie czy uszkodzenie psychiczne. Wniosek tego jest taki, że dziecko zoperowane przed porodem znacznie lepiej rokuje niż dziecko poddane operacji dopiero po narodzinach.

W momencie, gdy dziecko rodzi się z przepukliną oponowo-rdzeniową zabieg jest sposobem na uratowanie jego życia. Wykonywany jest w pierwszych chwilach od narodzin. Polega na zabezpieczeniu przed infekcją czy jakimkolwiek uszkodzeniem rdzenia kręgowego oraz zaszyciu powłok skórnych niekiedy przerwanych od urodzenia.

Kolejną operacją - nieuniknioną w przypadku wystąpienia wodogłowia - jest wstawienie zastawki, której zadaniem jest odprowadzanie większej ilości płynu z głowy dziecka do jego brzuszka, oraz ograniczenie zwiększenia obwodu głowy.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29047 )
Array ( [docId] => 29047 )