Na czym polega leczenie wrodzonej stopy końsko-szpotawej

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 23-06-2012 r.

W celu rozpoznania wrodzonej stopy końsko-szpotawej wykorzystuje się szczegółowe badanie kliniczne przeprowadzone w pierwszych dobach życia dziecka. U starszych dzieci oraz niemowląt powyżej trzeciego miesiąca życia w potwierdzeniu wady niezbędna jest diagnostyka radiologiczna. Leczenie powinno być rozpoczęte jak najwcześniej.

Badania dowodzą, że rozpoczęte leczenie w pierwszych 8 dobach od narodzin może spowodować całkowite pozbycie się wady końsko-szpotawej stopy. W zależności od stopnia deformacji (zakwalifikowania wedługg podziału Dimeglio) stopa może być leczona albo zachowawczo albo operacyjnie.

Do leczenia zachowawczego klasyfikują się wady w wyniku których stopy są miękkie na tyle, by podlegały odkształceniom w trakcie ćwiczeń z pacjentem. W tym celu wykorzystywane są przede wszystkim ćwiczenia redresyjne, a na koniec ćwiczeń zakładana jest dziecku szyna Denis-Browna bądź Saint-Germaina. Takie postępowanie trwa średnio miesiąc po tym okresie, gdy stopa dalej jest zdeformowana, a dotychczasowe leczenie nie przyniosło wyraźnej poprawy wymagane jest wykonanie redresji w narkozie z unieruchomieniem poprzez opatrunek gipsowy.

Dodatkowym uzupełnieniem leczenia zachowawczego mogą być wkładki ortopedyczne, obcas Thomasa albo obuwie ortopedyczne.

 

Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanego efektu wymagane jest leczenie operacyjne. Zakwalifikowanie do zabiegu są najczęściej dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia. Po repozycji operacyjnej pacjentowi zostaje założona na około 2 tygodnie gipsowa łuska, następnie na ok. 4 tygodnie - gips udowy, a po nim marszowy.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29051 )
Array ( [docId] => 29051 )