Ocena noworodka

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 04-06-2012 r.

Noworodek zaraz po urodzeniu przechodzi szereg badań, mających na celu ustalenie jego stanu zdrowia. Najbardziej popularną i stosowaną na całym świecie do oceny nowo narodzonego dziecka jest skala Apgar. Ocenia ona pięć czynności w skali od zera do dwóch punktów. Uwagę zwraca się na oddech, akcję serca, wygląd skóry, odruch obronny na wprowadzanie cewnika do noska oraz napięcie mięśniowe kończyn.

Maksymalną liczbę punktów otrzymuje noworodek, który krzyczy, jego serce bije ponad sto uderzeń na minutę, w obronie na wkładany cewnik kicha lub kaszle, jego skóra jest różowa a napięcie mięśni prawidłowe. W zależności od uzyskanych punktów stawia się rokowanie. Gdy dziecko otrzymuje od 8 do 10 punktów, stan określa się jako dobry; jeżeli otrzyma od 4 do 7 punktów - stan średni, a gdy poniżej 4 - stan ciężki (dziecko wymaga reanimacji).

Następnie dziecko jest ważone i mierzone. Dokonuje się pomiaru obwodu głowy, klatki piersiowej i brzucha. Obwód głowy powinien być o centymetr, dwa większy od obwodu klatki piersiowej.

Kolejne badanie to badanie odruchów, które ma na celu sprawdzenie odpowiedniego działania ośrodkowego układu nerwowego. Wśród badanych odruchów wymienić można odruch chwytny, ssania, szukania, Moro, pełzania i chodzenia.

Następnie ocenia się wzrok i słuch noworodka. Pediatra bądź neonatolog bada dziecko od stóp do głów sprawdzając umiejscowienie i budowę poszczególnych narządów ciała. Sprawdza wielkość ciemienia, budowę narządów płciowych.

 

W pierwszych dobach życia pobierana jest krew u noworodka w kierunku chorób genetycznych takich jak fenloketonuria i hipotyreozy. Jeszcze w szpitalu dziecko szczepione jest na gruźlicę i żółtaczkę typu B.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29037 )
Array ( [docId] => 29037 )