Owoce w diecie dziecka

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 25-05-2012 r.

Każdy rodzic pragnie i zabiega, by swojemu dziecku niczego nie zabrakło do prawidłowego rozwoju. Ważnym elementem, który doskonale wpływa na zdrowie naszej pociechy jest dobrze skomponowana dieta. Co to znaczy i czego tak naprawdę potrzeba naszej latorośli?

Rodzice doskonale wiedzą, że dobrze skomponowana dieta opiera się na spożywaniu dużej ilości witamin. Znaleźć je można przede wszystkim w owocach. Nie powinno ich zabraknąć nawet zimą. Możemy je w tym czasie zastąpić mrożonkami owocowymi.

Witaminy podawane w tabletkach są zbędne dla dzieci, których codzienne menu jest urozmaicone o naturalne owoce. Witaminy w formie tabletek są zalecane tylko u tych dzieci u których owoce powodują alergie.

Wiele owoców jest bogatych w witaminę C, która działa przeciwzapalnie na naszego malucha, a także wzmacnia jego odporność oraz zwiększa wchłanianie z jedzeniem żelaza. Błonnik zawarty w owocach reguluje pracę jelit w układzie pokarmowym.

Gdy nasza pociecha niechętnie sięga po owoce podane w kawałkach, możemy je zastąpić koktajlami, sałatkami, przecierami, lodami owocowymi czy sokami. Ważne jest, by przekąski te były przygotowane przez nas w domu. Produkty gotowe, kupione w markecie często wzbogacone są w różnego rodzaju ulepszacze, spulchniacze i znaczną ilość cukru.

Dzieci bardzo łatwo uczą się przez naśladowanie dlatego ważne jest by widziało, że rodzic również zjada owoce. Jeśli nasz maluch kategorycznie sprzeciwia się owocom możemy spróbować zacząć dodawać je do porannej czy wieczornej kaszki. Dzieci starsze można zachęcić do wspólnego przygotowania deseru. Na pewno nie pozwoli by „samodzielnie” przygotowany przysmak się zmarnował.

Badania dowodzą, iż najmłodsi powinny zjadać ok. 300 gram owoców dziennie. Zadbajmy więc o pełnowartościowe produkty, które przyczynią się do zdrowego rozwoju naszego dziecka.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29027 )
Array ( [docId] => 29027 )