Płaskostopie u dzieci

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 05-06-2012 r.

Stopy są bardzo ważną częścią naszego organizmu. Dzięki swojej skomplikowanej a zarazem doskonałej budowie pełnią rolę lokomocyjną i podporową. Każde zaistniałe wady stóp zaburzają mechanizmy fizjologiczne i prowadzą do dalszych konsekwencji w postaci wad postawy.

Płaskostopie to jedna z najbardziej rozpowszechnionych wad stóp. Polega na obniżeniu fizjologicznych sklepień stopy, w skutek czego staje się ona płaska. W diagnostyce stosuje się pantografię i badanie pedoskopowe.

Proces kształtowania stopy trwa do około piątego roku życia. Przed piątym rokiem życia mamy do czynienia z tak zwanym fizjologicznym płaskostopiem. Dlatego rozpoznanie płaskostopia u dzieci przed zakończeniem rozwoju stóp jest błędem.

Do charakterystycznych zmian w obrębie stopy płaskiej możemy zaliczyć niewydolność mięśni, więzadeł. W okresie późniejszym powstają zmiany utrwalone. W okresie niewydolności mięśniowej mogą pojawić się dolegliwości bólowe pochodzenia mięśniowego. Największy ból występuje jednak w okresie, kiedy niewydolne są także więzadła.

Przyczyny występowania tej wady stóp upatruje się w nadmiernym i niewłaściwym obciążaniu kończyn dolnych, noszeniu niewłaściwego obuwia i współistniejącej nadwadze.

Leczenie jest z reguły zachowawcze i polega na noszeniu wkładek, odpowiedniego obuwia i wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Dziecko jest pod opieką ortopedy i rehabilitanta.

Najlepiej jednak nie doprowadzić do powstania wady, dlatego warto nosić odpowiednie obuwie, dbać o wagę ciała, codzienną aktywność i unikać długotrwałego stania.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29038 )
Array ( [docId] => 29038 )