Podróżna apteczka malucha

Autor: Michałek-Jurkowska Katarzyna
Data: 24-07-2012 r.

Wybierając się na wakacje z dzieckiem, warto być przygotowanym na każdą okoliczność. Coś, co u osoby dorosłej spowoduje lekką niestrawność, u małego dziecka może skończyć się pobytem w szpitalu z powodu odwodnienia.

Dlatego na wyjazd warto zabrać ze sobą solidnie zaopatrzoną apteczkę, aby móc w spokoju cieszyć się urlopem i nie spędzić go w pokoju hotelowym lub w szpitalu.

Na wypadek dolegliwości żołądkowych, dobrze jest mieć przy sobie leki przeciw biegunce (np. smecta) oraz leki zapobiegające odwodnieniu (np. gastrolit). Warto zabrać również leki zawierające bakterie kwasu mlekowego, które uzupełniają florę bakteryjną organizmu i pomagają zapobiegać zatruciom pokarmowym.

Szczególnie przed wyjazdem do krajów tropikalnych, których flora bakteryjna różni się od naszej, należy zacząć podawać te leki na kilka dni przed wyjazdem oraz przyjmować w trakcie pobytu na miejscu. Wybór preparatów zawierających kwas mlekowy jest spory, warto jednak zabrać taki, którego nie trzeba przechowywać w lodówce.

Podczas wyjazdu warto mieć przy sobie leki przeciwgorączkowo-przeciwzapalne na bazie paracetamolu bądź ibuprofenu, najlepiej w plastikowej butelce z miarką-strzykawką do dawkowania leku. Wyjeżdżając do ciepłych krajów unikajmy czopków, gdyż pod wpływem temperatury tracą swą konsystencję.

W okresach chłodniejszych przydać się mogą leki na przeziębienie począwszy od witaminy C (w kropelkach dla młodszych dzieci, w pastylkach lub tabletkach musujących dla starszych), poprzez pastylki lub spray na ból gardła, a skończywszy na wapnie, które może się również przydać w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych u dzieci. Warto również mieć przy sobie krople do nosa oraz izotoniczny roztwór soli morskiej.

Na wypadek skaleczeń lub stłuczeń należy zabrać coś do dezynfekcji – wodę utlenioną (najlepiej w żelu) lub rivanol oraz jednorazowe, sterylne gaziki – najlepiej nasączone spirytusem. Warto mieć również mały bandaż oraz komplet plastrów przeznaczonych dla dzieci. Stłuczone kolano znacznie mniej boli, gdy uśmiecha się z niego ulubiony bohater z bajki.

Wyjeżdżając na urlop nie można zapomnieć o kremie ochronnym z wysokim filtrem UV oraz balsamie na poparzenia słoneczne. Należy zabrać ze sobą również preparaty przeciwko komarom i kleszczom (koniecznie te z atestem dla dzieci) oraz środek łagodzący na ukąszenia (np. Fenistil).

Przydać się może także sól fizjologiczna, szczególnie do przemywania oczek zasypanych piaskiem, termometr (najlepiej, żeby nie był rtęciowy) oraz małe nożyczki. Dla małych zuchów należy również zabrać krem na odparzenia (np. linomag, sudocrem) oraz zasypkę. A dla mniej odpornych na trudy podróżowania – leki niwelujące skutki choroby lokomocyjnej.

W przypadku wyjazdu w regiony malaryczne, należy koniecznie zabrać ze sobą leki antymalaryczne, których wybór trzeba każdorazowo skonsultować z lekarzem specjalistą od chorób tropikalnych.

Nie zapomnijmy również o lekach przyjmowanych przez dzieci stale – ich przede wszystkim nie może zabraknąć w podręcznej apteczce.

Michałek-Jurkowska Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29060 )
Array ( [docId] => 29060 )