Trądzik noworodkowy

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

U niektórych noworodków niedługo po porodzie, głównie na twarzy pojawiają się drobne grudki. Wyglądem przypominają trądzik, z którym często spotykamy się w późniejszym życiu dziecka.

Przyczynę tego zjawiska upatruje się w hormonach a dokładnie w androgenach, które przekazywane są dziecku przez łożysko i wraz z mlekiem matki. Hormony te powodują nadmierną produkcję łoju i zatkanie ujść gruczołów łojotokowych. Ponadto należy pamiętać, że gruczoły łojowe u noworodków są fizjologicznie powiększone, co jest dodatkową przyczyną wzmożonej produkcji łoju. Stąd obraz licznych krostek i zaskórników.

Pomimo, że wygląda to niepokojąco, uważa się, że tego typu zmiany skórne nie wymagają leczenia. Z reguły zmiany skórne znikają samoistnie około trzeciego, czwartego miesiąca życia niemowlaka.

Jeżeli trądzik nie ustępuje po czwartym miesiącu życia, należy zasięgnąć porady lekarza dermatologa. Możemy mieć wówczas do czynienia z tak zwanym trądzikiem niemowlęcym, którego przebieg jest cięższy. Z badań wynika natomiast, że u dzieci, które w pierwszych miesiącach życia przechodziły trądzik mają większą tendencję na występowanie silniejszych zmian w okresie młodzieńczym.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29058 )
Array ( [docId] => 29058 )