Zespół Downa

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 04-06-2012 r.

Zespół Downa (inaczej mongolizm) to zespół objawów, którego przyczyną jest trisomia dwudziestego pierwszego chromosomu. Jest to najbardziej rozpowszechniona choroba genetyczna. Szacuje się, że dotyczy ona jednego na tysiąc urodzonych dzieci.

Etiopatogeneza tego zaburzenia do dziś nie jest poznana. Jak dotąd jedynym udowodnionym czynnikiem ryzyka posiadania dziecka z zespołem Downa jest zaawansowany wiek matki.

Do charakterystycznych objawów omawianej choroby zaliczamy spłaszczoną potylicę i nasadę nosa, małogłowie, drobne, skośne i szeroko rozstawione szpary powiekowe, powiększony język i krótkie, wąskie usta. Dzieci z zespołem Downa rodzą się z przeciętnym wzrostem i wagą, jednak po kilku miesiącach ich rozwój fizyczny zostaje nieco zahamowany. Dominującym objawem u nowonarodzonego dziecka jest znaczące obniżenie napięcia mięśni. Rozwój umysłowy zależy od indywidualnego przypadku.

Dziś wiadomo, że wczesna stymulacja rozwoju może zminimalizować negatywne skutki genetycznego zaburzenia. Występująca choroba predysponuje do zaistnienia innych patologii między innymi chorób serca, wzroku i słuchu. Ze statystyk wynika, że osoby chore średnio żyją czterdzieści dziewięć lat.

Dzieci z zespołem Downa mają odmienne potrzeby - zarówno emocjonalne jak i umysłowe. Ich zaspokajanie jest prewencją wtórnych zaburzeń takich jak brak mowy czy zaburzenia psychospołeczne. Leczenie dzieci z zespołem Downa jest trudne i zależy od współistniejących objawów.

Z punkty fizjoterapeutycznego należy zwrócić uwagę na ogólną hipotonię mięśni, hipermobilność stawów i tendencję do nadmiernej masy ciała. Istotnym elementem leczenia jest przygotowanie do samodzielnego życia.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29031 )
Array ( [docId] => 29031 )