Jak przekonać dziecko do kąpieli

Autor: Ilnicka Agnieszka
Data: 19-09-2012 r.

Dzieci często manifestują swoje niezadowolenie, związane z przymusem zrobienia czegoś, co każą im rodzice. Do najbardziej nielubianych obowiązków należą: mycie zębów, kładzenie się spać, jedzenie, czy codzienna kąpiel. Szczególnie to ostatnie, czyli mycie potrafi być istnym horrorem. Jak przekonać dziecko do tej przykrej czynności, która dla nas dorosłych, jest oczywistą rutyną?

Nasze pociechy nie mają świadomości, że rodzice nakazują im zrobienie pewnych czynności dla ich dobra. Bunt maluchów związany jest z fazą mówienia „nie”. Jest to trudny okres dla rodziców, jak i dla samych najmłodszych, którzy nie zawsze dostają to, czego żądają.

Jednak nie należy obarczać winą samych dzieci za sprzeciwianie się czy wręcz histeryzowanie np. podczas kąpieli. Na samą myśl o myciu głowy, nasz maluch trzęsie się ze strachu. W jaki sposób sprawić, by dzieci chętnie się kąpały?

Atmosfera jak w Spa

Wyobraź sobie, że jesteś w salonie fryzjerskim. Przed strzyżeniem, fryzjer myje Ci głowę. Najpierw odkręca gorącą wodę, by później zaskoczyć Cię lodowatym strumieniem. Bierze szampon, robi pianę i ciągnąc Cię za włosy, nalewa wody do ucha. Jak się czujesz? A teraz pomyśl jak czuje się dziecko, którego skóra jest wrażliwsza niż ta, dorosłego człowieka. Dziecko powinno być zachęcone, a nie zmuszone do mycia.

Stwórz swojemu maluchowi przyjazne warunki. Kup pachnące truskawkami szampony i płyny do kąpieli, najlepiej z ulubioną postacią z bajki. Zachęć kolorową pianą i zabawkami, którymi bawi się np. w piaskownicy. Jeżeli dziecko będzie miało koło siebie przedmioty, które kojarzy z zabawą, chętniej wejdzie do wanny.

Zaśpiewajcie razem piosenkę. A jeśli dziecko chce być samodzielne, pozwól mu umyć się samemu. Pochwała za dokładne umycie się, stanie się dla dziecka motywacją do kolejnych kąpieli.

Mycie głowy to zabawa

Najgorszą czynnością dla dziecka podczas kąpieli jest mycie głowy. Piana szczypie w oczy, a woda wlewa się do uszu. Możesz kupić dla swojego szkraba specjalny daszek do kąpieli. Dzięki niemu swobodnie umyjesz dziecku głowę, a dodatkowo możesz wykorzystać go jako rekwizyt podczas wodnej zabawy ze swoim maluchem.

Pamiętaj również o delikatnym masowaniu głowy podczas mycia. Jeżeli jednak dziecko boi się polania głowy, spróbuj odwrócić jego uwagę. Nurkując rybką w wodzie, opowiadaj bajkę. W tym samym czasie powoli nalewaj szampon.

Zwracaj się ciepłym i spokojnym głosem, gdy będziesz wykonywać wszystkie czynności. W przeciwnym razie Twoje zdenerwowanie udzieli się dziecku i skutecznie zniechęci je do przyszłych kąpieli.


Zobacz także:

Ilnicka Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29107 )
Array ( [docId] => 29107 )