Jakie zwierzę kupić dziecku

Autor: Błachnio Patrycja
Data: 17-09-2012 r.

Nic tak nie rozwija wrażliwości najmłodszych, jak kontakt z żywym stworzeniem. Posiadanie zwierzaka to nie tylko radość – to także ogromna odpowiedzialność. Warto zastanowić się nad konsekwencjami takiego zakupu.

Zalety i wady posiadania zwierzaka

Dzięki opiece nad zwierzakiem, dziecko nabywa wartościowych cech, takich jak empatia, cierpliwość, opiekuńczość. Uczy się systematyczności i wytrwałości. Istnieje jednak ryzyko, że dziecko szybko straci zainteresowanie pupilem, zacznie zapominać o swoich obowiązkach.

Przy niektórych czynnościach pielęgnacyjnych potrzebna będzie pomoc rodzica. Małe zwierzęta wymagają czasu i delikatności, by się oswoić, a wychowanie dużych zwierząt wymaga wiedzy, czasu i doświadczenia. Pamiętajmy także, że zwierzęta mogą wyrządzić szkody – niszczyć przedmioty, brudzić, ale także uczulać i roznosić choroby.

Nad czym warto się zastanowić przed zakupem:

  • jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup zwierzaka i akcesoriów,
  • ile będzie kosztowało miesięcznie utrzymanie pupila (jedzenie, żwirek, trociny, szczepienia, weterynarz),
  • czy nasze warunki mieszkaniowe pozwalają na zakup dużego zwierzaka,
  • ile czasu jesteśmy w stanie mu poświęcać i kto się nim zajmie podczas wakacji,
  • czy ktoś z najbliższych nie jest uczulony na sierść czy pióra,
  • co przeszkadzałoby nam najbardziej – bałagan, brzydki zapach, poniszczone meble, sierść, hałas.

Wybór zwierzaka

Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy poznać zwyczaje i wymagania zwierząt, których zakup bierzemy pod uwagę. Przy wyborze kierujmy się także wiekiem dziecka.

Ptaki

Najczęściej wybieramy papużki faliste Kolorowe i wdzięczne. Nie pachną, ale brudzą. Ich pióra mogą uczulać. Naśladują dźwięki. Nie dają się głaskać. Podobnie jak kolorowe kanarki czy zeberki.

Gryzonie i zającowate

Te mniejsze są tanie i mało wymagające. Oswojone myszy czy chomiki można wziąć na ręce. Niestety mogą ugryźć. Wydzielają także nieprzyjemne zapachy.

Bardzo czystym gryzoniem jest samiczka świnki morskiej – jest spokojna, nie gryzie i rzadko uczula.

Króliki potrzebują dużo ruchu, ale poza klatką mogą wyrządzić wiele szkód - gryzą meble, listwy itp.

Gady, płazy i owady

Nie uczulają, nie sprawiają kłopotu w codziennej opiece. Należą do zwierząt zdrowych i możliwie długowiecznych. Nawet małe dziecko może wyprowadzić na spacer i karmić żółwia. Za to żaba akwariowa czy patyczak nadają się tylko do obserwacji zza szyby. Nie są wymagające, ale mogą być mało interesującym pupilem dla małego dziecka.

Ryby

Mnogość gatunków, barw, kształtów i rozmiarów przyciąga uwagę nawet dziecka. Im większy zbiornik tym lepiej – zapomnijmy o akwarium w kształcie kuli z jedną złotą rybką. Od razu należy także kupić pełen osprzęt. Zwierzątko idealne dla alergików. Wspaniałe do obserwacji, regularnego karmienia. Niestety rybki bardzo często chorują.

Koty

Poza niektórymi rasami, koty niestety nie nadają się na przyjaciół małych dzieci. Nie lubią krzyków i gwałtownych ruchów. Drapią i niszczą meble. Są indywidualistami i dają się głaskać tylko kiedy same mają na to ochotę.

Psy

Podobno najlepsze psy dla rodziny to pudle, boksery, owczarki niemieckie, golden retrievery i labradory. Pieski miniaturki są zbyt lękliwe i nerwowe. Opieka nad psem to poważna sprawa. Trzeba się liczyć z wielką odpowiedzialnością na długi czas. Systematyczne spacery, pożywienie, wizyty u weterynarza. Pies to zwierzę dla całej rodziny, nie tylko dla dziecka.


Zobacz także:

Błachnio Patrycja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29106 )
Array ( [docId] => 29106 )