Dlaczego ludzie chętnie kupują labradory

Kategoria: Psy
Autor: Stwora Sylwia
Data: 06-04-2012 r.

Łagodne i przyjazne usposobienie, chęć do zabawy i pomocy, szybkie uczenie się, oddanie oraz temperament odpowiedni do pracy z człowiekiem czynią z labradora jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych czworonogów.

Psy tej rasy to nie tylko wspaniali towarzysze rodzin. Charakter labradorów wykorzystywany jest przy akcjach ratowniczych, policyjnych poszukiwaniach narkotyków, dogoterapii. Ta rasa psów stała się również nieodłącznym kompanem osób niepełnosprawnych.

Wybór szczeniaka

Zakupu warto dokonać u profesjonalnego hodowcy, który jednocześnie da certyfikat potwierdzający rodowód psa. Szczenię labradora najlepiej wziąć pomiędzy 8. a 12. tygodniem po narodzinach.

Przy wyborze kieruj się przede wszystkim wyglądem i zachowaniem. Zwróć uwagę, czy sierść, uzębienie, uszy oraz oczy są czyste i błyszczące.

Pielęgnacja labradora

Pod względem dbania o wygląd zewnętrzny, labrador nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Średnio co 2 miesiące należy przycinać mu pazury. W przypadku zabrudzenia wystarczy spłukać sierść wodą. Dwukrotnie w ciągu roku psy tej rasy gwałtownie linieją. Wówczas trzeba je codziennie szczotkować i podawać preparaty z biotyną.

 

Problemy zdrowotne labradorów

Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych to najczęściej występujące schorzenia u labradorów. Objawia się głównie problemami przy wstawaniu oraz utykaniem przy chodzeniu. Dolegliwościom tym sprzyja nadwaga, dlatego należy dbać o codzienną dawkę ruchu. U tej rasy psów dziedziczne są choroby oczu, głównie: odklejanie siatkówki, wady powiek oraz katarakta. Częstym problemem jest zapalenie uszu, dlatego należy przemywać je specjalnymi preparatami.

Warto pamiętać, że labrador to psi łakomczuch. Dlatego by zwierzę rozwijało się prawidłowo, a właściciel nie musiał inwestować często w wizyty u weterynarza, każdego dnia należy zadbać o zbilansowaną dietę swojego czworonoga.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37836 )
Array ( [docId] => 37836 )