Na czym polega kolonoskopia

Kategoria: Badania
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 22-08-2012 r.

Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonuje się go przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego kolposkopem. Polega na wprowadzeniu do odbytu wziernika, zakończonego kamerą. Dzięki temu obraz z wnętrza jelita grubego przekazywany jest zewnętrznie na monitor.

Kiedy przeprowadza się kolonoskopię

Kolonoskopię wykonuje się przy diagnostyce raka jelita grubego, chorobie Leśniewskiego-Crohna, długotrwałym zapaleniu jelit, zaburzeniach wchłaniania, polipach i uporczywych biegunkach.

Jak przygotować się do kolonoskopii

Samo badanie odbywa się zazwyczaj w szpitalu. Pacjent zobowiązany jest do przygotowania się do niego. Dla bezpiecznego i dobrze przeprowadzonego badania ważne jest, aby jelita opróżnione były z treści pokarmowej. W tym celu kilka dni przed badaniem należy stosować dietę płynną, a przed samym badaniem zaleca się wykonanie lewatywy.

Jak wygląda koloskopia

Pacjent z reguły przyjmuje pozycję leżenia na boku. Kolonoskopia powoduje dyskomfort, dlatego powinna być wykonywana w znieczuleniu. Oprócz diagnostyki przy okazji badania można pobrać wycinki jelita, usunąć polipy, ciała obce, zahamować krwawienie oraz poszerzyć światło jelita. Wówczas mamy do czynienia z kolonoskopią terapeutyczną, a do jelit wprowadzony zostaje gaz, który ma na celu rozprężenie dolnego odcinak pokarmowego.

Po badaniu pacjent może odczuwać okresowy dyskomfort. Bóle, pełność w jamie brzusznej. Uczucie wzdęcia mija z reguły tego samego dnia. Jeżeli dolegliwości nie mijają, należy zgłosić się do lekarza.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29127 )
Array ( [docId] => 29127 )