Czy sprawność fizyczna powstrzymuje Alzheimera

Kategoria: Alzheimer
Data: 15-06-2012 r.

Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera – wynika z badań szkoły medycyny uniwersytetu w Kansas publikowanych w specjalistycznym piśmie „Neurology”.

Badania przeprowadzone na 121 osobach po 60. roku życia (z czego połowa miała wczesne objawy choroby) wykazały, że ci spośród chorych, którzy odznaczali się mniejszą sprawnością fizyczną mieli czterokrotnie więcej oznak kurczenia się mózgu niż ci, którzy byli fizycznie sprawni.

Związku pomiędzy rozmiarem mózgu a uprawianiem ćwiczeń fizycznych nie zaobserwowano wśród grupy przebadanych osób, które nie były chore na Alzheimera.

Kurczenie się mózgu jest wskaźnikiem postępu choroby, oddziaływuje negatywnie m. in. na pamięć i zdolności poznawcze.

„Osoby na wczesnym etapie choroby Alzheimera mogą dłużej zachować funkcje mózgu uprawiając regularne ćwiczenia fizyczne, a potencjalnie nawet zmniejszyć ilość utraconej masy mózgowej” – uważa cytowany przez BBC profesor Jeffrey Burns z uniwersytetu w Kansas.

„Ćwiczenia pobudzają ukrwienie mózgu, dopływ tlenu i substancji odżywczych do komórek mózgowych. To tłumaczy, dlaczego postęp demencji następuje wolniej u osób fizycznie sprawnych. Ćwiczenia są także dobre dla serca, zaś zdrowe serce, to zdrowy umysł” – uważa Susanne Sorensen, która kieruje brytyjskim stowarzyszeniem Alzheimer’s Society.

700 tys. osób w W. Brytanii cierpi na chorobę Alzheimera. Ich liczba rośnie w miarę wydłużania się średniej życia i wzrostu proporcji ludzi starszych do ogółu społeczeństwa.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne artykuły:

Czy wysiłek fizyczny poprawia pamięć

Ćwiczenia usprawniające funkcje poznawcze

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29194 )
Array ( [docId] => 29194 )