Jak sprawdzić stopień cellulitu

Autor: Stwora Sylwia
Data: 05-05-2012 r.

Aż dziewięć na dziesięć kobiet, niezależnie od tego, czy mają nadwagę czy też są szczupłe, boryka się z problemem cellulitu. U niektórych osób widać je dopiero po ściśnięciu skóry palcami, u innych jest widoczny gołym okiem. Jak sprawdzić stopień zaawansowania występowania pomarańczowej skórki?

Mianem cellulitu określa się nieprawidłowe rozmieszczenie podskórnej tkanki tłuszczowej, które powoduje tworzenie się nierówności na skórze w obrębie brzucha, ramion, ud oraz pośladków. Czynniki sprzyjające jego powstawaniu to uwarunkowania genetyczne, nadmierne ilości soli, węglowodanów oraz tłuszczu, picie alkoholu, palenie papierosów, zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej oraz brak aktywności fizycznej.

Wyróżnia się trzy rodzaje pomarańczowej skórki. Twardy lub wodny dotyczy zwykle młodych, regularnie uprawiających sport kobiet. To typ mało widoczny, któremu towarzyszą rozstępy. Wiotki spotykany jest u kobiet po 40. roku życia oraz u pań, które zrzuciły bardzo dużo kilogramów. Trzeci rodzaj – obrzękowy – jest najrzadziej spotykany.

Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy masz cellulit i jaki jest jego stopień zaawansowania jest ściśnięcie skóry ramion, brzucha, pośladków oraz ud palcami. Jeśli pojawią się nierówności oznacza to, że należysz do większości kobiet cierpiących z powodu cellulitu. Gdy w momencie zastosowania ucisku skóry zmiany są mało widoczne, ale nie można ich zauważyć w pozycji leżącej lub stojącej wówczas masz do czynienia z pierwszym stopniem cellulitu.

Drugi poziom pomarańczowej skórki masz wtedy, gdy skóra między palcami wykazuje zagłębienia i wybrzuszenia lub, gdy zmiany są widoczne przy napinaniu mięśni. Nie zauważasz go jednak, kiedy leżysz.

Przy trzecim stopniu zaawansowania cellulitu zmiany są widoczne w każdej pozycji i bez ściskania skóry palcami. Mogą mu towarzyszyć guzki. Ostatni poziom skórki pomarańczowej widoczny jest gołym okiem. Skóra wygląda jak kalafior, jest galaretowata, a jej dotykanie sprawia ból.

Poziom skórki pomarańczowej możesz również sprawdzić u lekarza poprzez termografię, USG tkanki podskórnej lub badanie przy użyciu aparatu Dopplera.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29610 )
Array ( [docId] => 29610 )