Na czym polega liposukcja

Autor: Stwora Sylwia
Data: 24-09-2012 r.

W pogoni za idealnym ciałem często jesteśmy na tyle zdeterminowani, że decydujemy się na bolesne metody walki z nadwagą. Jedną z nich jest liposukcja, która - choć szybko i skutecznie usuwa tkankę tłuszczową - wiąże się z długim okresem rekonwalescencji i sporymi kosztami jej przeprowadzenia.

Co to jest liposukcja?

Liposukcja jest metodą medycyny plastycznej pomagająca wyszczuplić ciało opartą na usuwaniu złogów tkanki tłuszczowej z newralgicznych partii ciała takich, jak biodra, pośladki, brzuch, uda czy kolana poprzez jej odsysanie. Wykorzystuje się ją również do redukcji tłuszczu nagromadzonego na podbródku, szyi, ramionach lub plecach.

Do przeprowadzenia zabiegu używa się pompy ssącej. W czasie jednego zabiegu maksymalnie można usunąć 3 litry tkanki tłuszczowej. Wyróżniamy kilka technik przeprowadzania liposukcji – sucha (tradycyjna), mokra, bardzo mokra, ultradźwiękowa, tumescent oraz laserowa.

Zabieg liposukcji

Przygotowanie organizmu na zabieg odsysania tłuszczu rozpoczyna się od zaprzestania przyjmowania pokarmów i płynów na 6 godzin przed planowanym jego wykonaniem.

Rodzaj znieczulenia – ogólne lub miejscowe dobierane jest przed operacją indywidualnie i zależy od techniki, zakresu oraz partii ciała poddawanej zabiegowi.

W przypadku liposukcji tradycyjnej pod skórę wprowadza się specjalną rurkę będącą częścią urządzenia ssącego. Techniki mokra i bardzo mokra przebiegają identycznie z tym, że do organizmu zostaje wstrzyknięta mała lub duża ilość płynu, np. roztworu soli, lidokainy lub epinefryny. Tumescent to zastrzyki z użyciem roztworu soli, lidokainy i epinefryny. Z kolei UAL to inaczej liposukcja wykorzystująca do zwalczania tłuszczu fale dźwiękowe, a zabieg techniką laserową – chłodny laser. Średnio zabieg trwa od 2 do 6 godzin.

Po liposukcji pacjent musi zostać w klinice na obserwacji przez 2-3 dni. Do pracy będzie mógł wrócić po 1-2 tygodni, a o intensywniejszych zajęciach można myśleć po 2, a nawet 4 tygodniach. W czasie rekonwalescencji trzeba nosić specjalne uciskowe ubranie pooperacyjne.

Liposukcja wiąże się z występowaniem przejściowej opuchlizny i boleściami ze strony poddanych odsysaniu miejsc. Po zabiegu możliwe jest wystąpienie takich powikłań, jak zatorowość żylna, zmiany zabarwienia skóry, asymetria miejsc poddanych odsysaniu, wylewy podskórne oraz obrzęki.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29268 )
Array ( [docId] => 29268 )