Kleszcz - pierwsza pomoc przy ukąszeniu, usuwanie kleszcza

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 19-06-2012 r.

Jak powinniśmy postępować, gdy już kleszcz nas ugryzie? Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Czy przy ugryzieniu kleszcza konieczna jest wizyta u lekarza? Kiedy bezzwłocznie powinniśmy się do niego udać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszej poradzie.

Ważne jest by po każdym spacerze po lesie, parku czy biwakowaniu nad jeziorem lub rzeką pamiętać o dokładnym oglądnięciu własnego ciała. Pamiętajmy, że kleszcz kąsając nie powoduje bólu, ponieważ potrafi wytworzyć substancję znieczulającą. Po ukąszeniu kleszcz przypomina wielkością pestkę jabłka. Obszar ugryziony staje się zaczerwieniony i obrzęknięty. Jak wtedy postępować?

Kleszcza koniecznie należy w całości usunąć. Najlepiej za pomocą szczypców, okręcając go w przeciwną stronę niż wskazówki zegara. Absolutnie nie należy smarować takiego miejsca wazeliną czy kremami. Powoduje to uduszenie kleszcza, a co za tym idzie wydalenie całej jego zawartości z układu pokarmowego do naszego ciała. Miejsce po kleszczu należy sterylnie zdezynfekować spirytusem i obserwować czy nie powstaje zaczerwienienie, opuchnięcie lub inne niepokojące objawy.

Większy problem zaczyna się, gdy kleszcze nie zostanie w całości usunięty lub gdy dłużej tkwi w skórze. Dodatkowo obrzęk, ból i zaczerwienienie utrudniają jego wyciągnięcie. W takim wypadku niezbędna będzie fachowa pomoc medyczna.

Na rynku farmaceutycznym możemy spotkać coraz więcej preparatów umożliwiających bezpieczne usunięcie kleszcza. Działają one na zasadzie ssawki, która pod wpływem podciśnienia ułatwia pozbycie się insekta. Nie zdają one jednak rezultatu, gdy kleszcz zlokalizowany jest w głębokiej warstwie skóry.


Zobacz także:

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29285 )
Array ( [docId] => 29285 )