Na czym polega kinesiology taping

Kategoria: Rehabilitacja
Autor: Stwora Sylwia
Data: 06-06-2012 r.

Najprościej mówiąc kinesiology taping to plastrowanie kolorowymi taśmami, które najczęściej możemy zauważyć na ciele sportowców. To metoda stworzona przez japońskiego lekarza Kenzo Kase’a, która ma szerokie zastosowanie w leczeniu oraz rehabilitacji.

Działanie kinesiology taping

Kinesiology taping jest nowoczesną metodą wykorzystywaną w fizjoterapii, która polega na odpowiednim naklejeniu plastra na źródło bólu. Zaaplikowana taśma wysyła do rozmieszczonych na skórze receptorów bodźce, które wpływają na tkankę podskórną, mięśnie, powięzia (elastyczna i mocna błona otaczająca mięśnie), naczynia limfatyczne i krwionośne, stawy oraz więzadła. W zależności od rodzaju i sposobu naklejenia plastrów działają one przeciwbólowo, wspomagają gojenie się miejsc zapalnych, umożliwiają naturalne ruchy organom, które doznały urazu np. naciągnięty mięsień czterogłowy uda, pełnią funkcję korygującą np. paluch koślawy lub przypominającą np. o utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Plastry usprawniają również funkcjonowanie układu limfatycznego, zmniejszając jego zastoje i obrzęki. Dzięki elastyczności na poziomie 130-140 proc. plastry w żaden sposób nie ograniczają ruchów pacjenta.

Zastosowanie kinesiology taping

Kinesiology taping ma szerokie zastosowanie w fizjoterapii sportowej, neurologicznej, pooperacyjnej czy ortopedycznej. Wykorzystuje się go przy bólach kręgosłupa, bólach kolan czy barków. Pomaga również w leczeniu skręconych lub zwichniętych stawów skokowych oraz dolegliwości związanymi ze ścięgnem Achillesa. Metoda ta często stosowana jest w celu polepszenia procesów gojenia urazów po operacjach np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych kolan. Kynesiology taping pomaga także w rehabilitacji urazów po udarze mózgu. Plastry aplikowane są również podczas korekcji wad postawy np. skolioza, przy bliznach oraz krwiakach. Sportowcy często wykorzystają tę metodę nie tylko po wystąpieniu kontuzji, ale także jako środek zmniejszający ryzyko ich wystąpienia.

Metoda ta jest w pełni bezpieczna ponieważ nie zawiera żadnych leków przeciwzapalnych, przeciwzapalnych, nie działa również rozgrzewająco. Może być stosowana zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Plaster działa 24 godziny na dobę przez 4 do 7 dni. Jest wodoodporny, nie wywołuje reakcji alergicznych, a jego ciężar i grubość zbliżone są do parametrów skóry.

Liczne badania wykazują, że kinesiology taping jest w 95 proc. skuteczna, a jej działanie pacjent czuje niemal od pierwszych chwil po zaaplikowaniu plastrów.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29296 )
Array ( [docId] => 29296 )