Wózek inwalidzki - kupić czy wypożyczyć

Kategoria: Rehabilitacja
Data: 04-12-2014 r.

Czasem po wypadku lub ciężkiej chorobie potrzebny jest wózek inwalidzki. Zastanawiamy się wtedy: kupić go czy może wypożyczyć? Oba rozwiązania są dobre, ale decyzja powinna być uzależniona od tego, jak długo będzie on potrzebny.

Jeżeli wózek jest potrzebny na krótki czas, lepiej go wypożyczyć. Gdy ma służyć przez długie miesiące lub osobie uznanej za niepełnosprawną, korzystniej go kupić, zwłaszcza że można się ubiegać o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wypożyczenie wózka inwalidzkiego

Wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego istnieją w każdym większym mieście. Są także fundacje, które ułatwiają pozyskanie wózka. Ich adresy łatwo znaleźć w Internecie lub można się o nie dowiedzieć w przychodniach i szpitalach albo u lekarzy rehabilitantów.

Wypożyczenie wózka inwalidzkiego kosztuje miesięcznie ok. 50 zł.

Kupno wózka inwalidzkiego - dopłaty NFZ

Osoby niepełnosprawne mają prawo do własnego wózka. Aby go uzyskać, należy zwrócić się do lekarza ortopedy, neurologa, reumatologa lub lekarza rehabilitacji medycznej z prośbą o wystawienie wniosku na jego zakup.

Wniosek (na specjalnym druku) może wypisać lekarz, który podpisał kontrakt z NFZ. Osoba dorosła ma prawo co 5 lat wymienić wózek na nowy.

Narodowy Fundusz Zdrowia do ręcznego wózka inwalidzkiego (kod NFZ 9194.01) dopłaca 800 zł. W tej kwocie (zwykłe wózki kosztują od 600 do 1.000 zł) można wybrać dobry wózek, który ułatwi swobodne poruszanie się, a całkowity jego koszt pokryje NFZ.

Jeżeli lekarz uzna, że dla pacjenta lepszy będzie np. wózek lekki aktywny (kod NFZ 9194.02), to wystawi stosowne zlecenie, a refundacja wyniesie wówczas 1.500 zł. Za tę kwotę można kupić wózek aluminiowy, składany lub np. wyposażony w specjalne podpórki dla głowy.

Kupno wózka inwalidzkiego - z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR)

Jeżeli wybiera się sprzęt droższy, można starać się o kolejne dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Wtedy fakturę pro forma wystawioną przez firmę, w której kupuje się wózek, należy złożyć w PCPR, odpowiednim dla miejsca zamieszkania. Jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, zazwyczaj wynosi ono ok. 150 proc. limitu przewidzianego przez NFZ.

Kupno wózka inwalidzkiego - dofinansowanie z pracy lub kontakt z fundacjami

Poza tym osoba pracująca może się starać o dofinansowanie również w zakładzie pracy. Jeszcze inną formą zdobycia wózka inwalidzkiego jest poszukanie kontaktu z fundacjami, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi. Fundacje te często dysponują sprzętem rehabilitacyjnym (również wózkami inwalidzkimi), który przekazują chorym nieodpłatnie.

Anna Dolny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36258 )
Array ( [docId] => 36258 )