Jakie są formy psychoterapii w leczeniu depresji

Autor: Nazaruk Beata
Data: 28-08-2012 r.

W większości przypadków leczenia depresji konieczne jest zastosowanie psychoterapii prowadzonej przez specjalistę. Bardzo często wizyta u psychologa jest pierwszym krokiem, który pozwala choremu wrócić do równowagi psychicznej, poprzez spojrzenie w siebie, swoją aktualną sytuację życiową, w inny sposób niż dotychczas.

Przy leczeniu depresji pomocne są następujące formy terapii:

Terapia poznawczo-behawioralna

W trakcie trwania terapii poznawczo-behawioralnej pacjent uczy się rozpoznawać i korygować własne uprzedzenia oraz zaburzenia w procesie przetwarzania informacji, a przede wszystkim zmianę leżących u ich podstaw depresogennych przekonań. Dochodzi do tego dzięki zastosowaniu metod, które pozwalają nauczyć się nowych zachowań.

Podczas terapii poznawczo-behawioralnej terapeuta uczy pacjentów traktować własne przeświadczenia jak hipotezy, które można sprawdzać za pomocą eksperymentów behawioralnych. Według szeregu badań jest to jedna z najskuteczniejszych terapii leczenia depresji.

Terapia transpersonalna

Terapia transpersonalna jest to tzw. podejście całościowe, uwzględniające zarówno to co wewnętrzne (psychikę, myśli, emocje), jak i zewnętrzne (środowisko, relacje z otoczeniem).

Osoba prowadząca terapię musi mieć szerokie kwalifikacje interdyscyplinarne w metodach psychoterapii i ich łączenia. Przy tym rodzaju terapii wykorzystuje się również wiedzę z zakresu psychologii religii, dzięki której można pomóc odnaleźć pacjentowi nieujawnione do tej pory bądź stłumione potrzeby duchowe.

Terapia egzystencjonalno-humanistyczna

Podstawą terapii egzystencjonalno-humanistycznej jest założenie, że człowiek to osoba wolna, która ponosi odpowiedzialność za swoje czyny i wybory. Zaburzenia są tu rozumiane jako trudności, które mogą się zdarzyć w momencie osłabienia. Są to jednak trudności, z którymi człowiek potrafi sobie poradzić.

Terapeuta występuje tu jedynie w roli osoby wspierającej i pomagającej w ich przezwyciężaniu, skupiając się na sytuacji aktualnej, a mniejszą uwagę poświęcając przeszłości i przyszłości.

 

Terapia systemowa

Mówi o tym, że człowieka nie można rozpatrywać w oderwania od środowiska w jakim się znajduje. Opiera się ona na założeniu istnienia wielu systemów, z których najważniejszym jest rodzina, dlatego problemy pacjenta mogą być związane z zakłóceniem komunikacji w tym systemie.

Celem tej terapii jest zmiana całego zaburzonego systemu, a nie zmiana jednego człowieka.

Pamiętaj!

W leczeniu depresji najgorszym wrogiem jest alkohol. Wiele osób sięga po niego, aby przestać odczuwać stres, przygnębienie, napięcie. Z reguły zaczyna się niewinnie, od małych ilości, które z czasem robią się coraz większe.

Dzięki alkoholowi zapomina się na chwilę o swoich problemach i odczuwa radość. Niestety nic bardziej mylnego. Alkohol nie uwalnia od problemów, one wciąż istnieją po przebudzeniu, a do tego rano, na kacu wydają się jeszcze większe, co prowadzi do jeszcze większego przygnębienia niż w dniu poprzednim.


Zobacz także:

Nazaruk Beata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29306 )
Array ( [docId] => 29306 )