Leczenie depresji - farmakoterpia i psychoterapia

Autor: Nazaruk Beata
Data: 13-08-2012 r.

Depresja jest przewlekłym zaburzeniem, które dotyka wszystkie środowiska i grupy społeczne. Prognozy na przyszłe lata nie są optymistyczne, zakładają bowiem, że może stać się ona jedną z głównych chorób ludzkości. Najnowsze dane mówią, że na depresję cierpi już około 10% Polaków, z czego 75% może ponownie zachorować w ciągu kolejnych 2 lat.

Leczenie depresji jest bardzo trudne, podobnie jak jej skuteczne rozpoznanie. Najważniejsze to nie bać się tej choroby i mówienia o niej. Depresja jest bowiem chorobą uleczalną, nawet jeśli pacjent ma poczucie bezsensu swojej egzystencji i przejawia zupełny brak nadziei.

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób działa ten sam mechanizm - jesteś chory, idziesz do lekarza, w następstwie czego stosujesz się do zaleceń lekarza, przyjmujesz przepisane leki i pojawiasz się na wizytach kontrolnych.

Farmakoterapia

Jednym z podstawowych sposobów leczenia depresji jest farmakoterapia. Przed rozpoczęciem leczenia depresji lekami należy ustalić czy u pacjenta występują inne schorzenia (neurologiczne czy internistyczne), wykluczyć współistnienie innej choroby psychicznej oraz określić stopień nasilenia depresji.

Niestety przy leczeniu farmakologicznymi trzeba mieć na uwadze, że środki przeciwdepresyjne zaczynają z reguły działać dopiero po kilku tygodniach ich stosowania, więc na poprawę samopoczucia trzeba poczekać pewien czas.

Ważnym jest, aby zdawać sobie sprawę z faktu, że odstawienie leku w momencie ustąpienia objawów prowadzi często do nawrotu choroby. I tak jeśli osoba chora przestanie przyjmować leki, ponieważ po 3-4 miesiącach poczuje się lepiej, jest duża szansa, że nastąpi nawrót choroby, ponieważ aktualny epizod depresyjny, który trwa z reguły od 6 do 9 miesięcy, nie dobiegł jeszcze końca.

 

Psychoterapia

Leczenie depresji jedynie za pomocą leków farmakologicznych jest skuteczne jedynie w około 45% przypadków. Najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się wtedy, gdy leczenie farmakologiczne uzupełnia indywidualna lub grupowa psychoterapia, mająca na celu pomoc choremu w osiągnięciu stabilnego i długotrwałego przystosowania.

Istnieje wiele dowodów, które wskazują na to, że niektóre formy psychoterapii, jako leczenie samodzielne lub w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi, znacząco redukują prawdopodobieństwo nawrotu choroby w okresie co najmniej 2 lat.

W leczeniu depresji przydatne są najróżniejsze formy terapii psychospołecznych, począwszy od tradycyjnych form psychoterapii a kończąc na terapiach zmodyfikowanych i nakierowanych na jej leczenie, których omówienie nastąpi w części drugiej powyższego tematu.


Zobacz także:

Nazaruk Beata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 29305 )
Array ( [docId] => 29305 )

Array ( [docId] => 29305 )