Co należy wiedzieć o kocie perskim

Kategoria: Koty
Autor: Stwora Sylwia
Data: 09-04-2012 r.

Łagodne i przyjacielskie usposobienie kota perskiego czyni z niego wspaniałego towarzysza człowieka. To najbardziej udomowiona rasa z wszystkich kocich rodzin. Posiadanie tego kota wiąże się jednak z czasochłonnymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Charakter kota perskiego

Persy są z natury kotami leniwymi, którym sporadycznie przychodzi ochota na zabawę i psoty. To najbardziej udomowiona rasa z wszystkich kocich rodzin. Pozostawione w domu nie wyrządzą poważnych szkód. Na wszelkie sposoby okazują właścicielowi czułość i oddanie. Są też pazerne na pieszczoty i głaskanie. Odpowiada im towarzystwo innych zwierząt.

Pielęgnacja i utrzymanie kota perskiego

Kot perski wymaga systematycznej i dokładnej pielęgnacji. Jego długa sierść musi być codziennie czesana, bo wszelkie zaniedbania spowodują tworzenie się kłopotliwych do usunięcia kołtunów. Powinno się również pomyśleć o okresowych kąpielach.

Dieta tego kota powinna być urozmaicona, dodatkowo wsparta witaminami zarówno w pożywieniu, jak i specjalnych preparatach witaminowych. W jego codziennym menu nie może zabraknąć nabiału, wołowiny, ryb oraz drobiu.

 

Choroby kota perskiego

Persy są dość chorowitymi kotami. Typowymi schorzeniami dla tej rasy są duszności, wielotorbielowatość nerek, podwijanie się powieki oka oraz wrastanie rzęs w oko, spowodowane nieprawidłowym ich ułożeniem, uwarunkowanym genetycznie. Ze względu na dużą i wypukłą rogówkę oka, narząd ten jest również niezwykle podatny na urazy. U kotek występują dość często trudności w czasie porodu, a znaczna ilość ciąż kończy się poronieniem. Aby ochronić kota przed pasożytami i chorobami skóry należy regularnie odwiedzać weterynarza.

Dla kogo kot perski

Persy ze swoim spokojnym charakterem to doskonałe towarzystwo dla osób samotnych oraz starszych. Lubią przebywać w pobliżu dzieci, choć nie są skore do nadmiernego okazywania im swoich uczuć.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29312 )
Array ( [docId] => 29312 )