Kot syberyjski dla alergika

Kategoria: Koty
Autor: Stwora Sylwia
Data: 09-04-2012 r.

Istnieje powszechne przekonanie, że przebywanie pod jednym dachem osoby uczulonej na sierść oraz kota wzajemnie się wyklucza. Mit ten zdaje się obalać kot syberyjski, którego futro posiada właściwości hipoalergiczne, czyli nie wywołuje kataru, duszności czy wysypki.

Usposobienie kota syberyjskiego

Koty syberyjskie są zwierzętami niezwykle inteligentnymi, energicznymi i ciekawymi otaczającego ich świata. Lubią wspinać się i wylegiwać na wysoko umiejscowionych półkach i szafkach. Nie zachowują się w sposób agresywny czy nachalny, choć potrafią jasno pokazać, gdy coś im nie odpowiada. Zachowują pewien dystans w relacjach z człowiekiem, ale są oddane swojemu właścicielowi. Łatwo przystosowują się do każdych warunków.

Pielęgnacja i utrzymanie kota syberyjskiego

Dbanie o futro kota syberyjskiego nie jest czasochłonne i kłopotliwe. Wystarczy co kilka dni przeczesywać je metalowym grzebieniem o gęstych zębach. Okresowego przeglądania i czyszczenia wymagają uszy zwierzaka. Oczy warto przemywać od czasu do czasu wilgotnym wacikiem.

Choroby kota syberyjskiego

Koty syberyjskie przejawiają skłonności do zapadania na choroby serca związane z przerostem mięśnia sercowego (kardiomiopatia przerostowa). Mogą też występować problemy z układem wydalniczym, głównie bolesne zapalenia pęcherza moczowego i kamienie nerkowe.

Dla kogo kot syberyjski

Dzięki niewielkiej zawartości białka FEL D-1 w ślinie kota syberyjskiego, przebywanie alergika w pobliżu tego zwierzaka jest bardzo mało dokuczliwe. Oczywiście katar, wysypka czy duszności mogą się pojawić przy pierwszych kontaktach z kotem, ale w dłuższej perspektywie czasu objawy te zmniejszą się, a nawet mogą ulec całkowitemu zaniknięciu.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29313 )
Array ( [docId] => 29313 )