Co warto wiedzieć decydując się na zakup Golden retrievera

Kategoria: Psy
Autor: Stwora Sylwia
Data: 06-04-2012 r.

Golden retriever to pies stworzony do przebywania i pracy z człowiekiem. Te cechy charakteru predysponują go do zajęć z osobami niepełnosprawnymi. Należy do grupy psów aportujących i psów wodnych.

 

Charakterystyka Golden retriverów

Goldeny są psami o łagodnym i zrównoważonym usposobieniu, inteligentnymi oraz oddanymi właścicielowi. Lubią dzieci, ale nawet najbardziej cierpliwy czworonóg może nie wytrzymać nadmiaru pieszczot. Golden to urodzony aporter, co często przekłada się na chwytanie w zęby różnych przedmiotów i kładzenie ich najczęściej pod nogami człowieka.

Przedstawiciel tej rasy potrzebuje dużej dawki ruchu. Oprócz codziennych spacerów, warto zabierać go na dłuższe wyprawy czy codzienny jogging. Suki są z natury łagodniejsze i łatwiejsze w ułożeniu. Psy bywają nieposłuszne i bardziej niezależne.

Pielęgnacja i utrzymanie Golden retriverów

Golden jest bardzo wymagającą rasą pod względem pielęgnacyjnym. Dość długa i jasna sierść wymaga co najmniej 10 minutowego szczotkowania dziennie. Kąpiele w letniej wodzie pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii, zapaleń skóry czy grzybic. Dla zachowania lśniącej i zdrowej sierści należy podawać mu środki bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Z powodu zwisającego układu uszu najlepiej codziennie poddawać je kontroli i przemywać odpowiednimi preparatami. Ze względu na podatność na alergie i problemy układu trawiennego należy starannie dobierać rodzaje pokarmu. Warto uzupełnić dietę czworonoga suplementami.

 

 

Choroby Golden retriverów

Psy tej rasy mają genetyczne predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych, postępującego zaniku siatkówki oka, zaćmy, niedoczynności tarczycy, atopowego zapalenia skóry czy podzastawkowego zwężenia ujścia aorty. U goldenów dość często dochodzi do skrętu jelit.

Goldeny nie są psami stróżującymi i absolutnie nie nadają się do trzymania w kojcu. Odradza się je osobom ceniącym sobie porządek i nie lubiącym widoku sierści w każdym możliwym miejscu mieszkania oraz domatorom.

 

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37848 )
Array ( [docId] => 37848 )