Co warto wiedzieć o psich zaprzęgach

Kategoria: Psy
Autor: Stwora Sylwia
Data: 11-06-2012 r.

Psie zaprzęgi kojarzą się nam głównie z psami rasy husky, które ciągną za sobą sanie z człowiekiem. Krajobraz jest górzysty, a wokół mnóstwo śniegu. Warto przyjrzeć się bardziej szczegółowo tej efektownej dyscyplinie sportu.

Początki

Historia psich zaprzęgów rozpoczęła się ponad 4 tysięcy lat temu. Wówczas psy zaprzęgano do sań w celach szybszego przemieszczania się plemion wędrownych. Duża odporność czworonogów na surowe warunki klimatyczne, ich niezbyt wysokie wymagania, co do utrzymania oraz łatwość podporządkowania się człowiekowi sprawiły, że psy zaczęto wykorzystywać do transportu ludzi, przesyłek pocztowych, itp. na terenach pokrytych śniegiem, czyli m.in. Syberii, Alasce, Arktyce czy Antarktydzie. Sportowego i rekreacyjnego charakteru psie zaprzęgi nabrały na początku XX wieku. To wówczas w Ameryce Północnej, a konkretnie na Alasce, która uważana jest za kolebkę tej dyscypliny sportu, zorganizowano pierwsze wyścigi psich zaprzęgów. W Polsce psie zaprzęgi pojawiły się w latach 90. XX wieku.

Zawody

Zawody psich zaprzęgów odbywają się na śniegu na dystansach sprinterskich – do 20 km, średnich dystansach – 40-100km lub longach, czyli dystansach powyżej 100 km. Ta dyscyplina sportu może być również rozgrywana w warunkach bezśnieżnych, ale tylko w sprintach. Zawodnik biorący udział w psich zaprzęgach nazywany jest maszerem. Minimalny wiek dla maszera przy sprintach wynosi od 12 do 18 lat, zależne jest to od klasy, natomiast przy średnich dystansach i longach to 16 lat.

Klasy i kategorie w tej dyscyplinie sportu uzależnione są od ilości psów w zaprzęgu, ich rasy lub dystansu, na jakim rozgrywane są wyścigi.

W psich zaprzęgach wyróżniamy: canicross – bieg w warunkach bezśnieżnych, w którym pies połączony jest z maszerem za pomocą uprzęży i specjalnej liny z amortyzatorem, dog trekking – turystyka piesza z psem oraz skijorking – jazda na nartach z psem.

Zaprzęgowe rasy psów

Najczęściej do ciągnięcia sań wykorzystywane są: husky syberyjskie, alaskańskie malamuty, samojedy, japońskie psy rasy akita oraz psy grenlandzkie. W zawodach sportowych uczestniczą również mieszanki psów myśliwskich i chartów - eurodogi i greystery. Każdy pies w zaprzęgu pełni określoną rolę. Wyróżnia się tutaj leada, swinga, team oraz wheel. Pierwszy z nich biegnie na czele. Jest to zwykle pies szybki, posłuszny, inteligentny i spokojny, ale bardzo energetyczny. Swing biegnie zaraz za liderem. To pies, który na zadatki na przyszłego lidera. Team to grupa psów znajdująca się między swingiem a wheelem. Najczęściej składa się z początkujących i młodych psów. Na samym tyłu zaprzęgu, czyli bezpośrednio przed saniami lub wózkiem biegnie wheel. Jest to najsilniejszy w zespole pies, który bierze na siebie największy ciężar. Psy mogą biec w pojedynczym rzędzie, parami i jednym liderem na samym przedzie lub w sposób wachlarzowy. Psy mogą być również zaprzęgane naprzemiennie albo w sposób zygzakowaty.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29344 )
Array ( [docId] => 29344 )