Co warto wiedzieć decydując się na zakup owczarka niemieckiego

Kategoria: Psy
Autor: Stwora Sylwia
Data: 06-04-2012 r.

Wszechstronność, inteligencja oraz nieustanna potrzeba obcowania z człowiekiem to cechy wyróżniające owczarka niemieckiego. Decydując się na tę rasę psa przede wszystkim należy wybrać sprawdzonego hodowcę i odpowiedni miot (reproduktorzy bez wad genetycznych).

Usposobienie owczarków

Owczarek alzacki jest zwierzęciem uniwersalnym mającym cechy psa pasterskiego. To inteligentny i szybko uczący się czworonóg, wykorzystywany na wielu płaszczyznach życia, m.in.: w policji, wojsku, straży pożarnej, ratownictwie górskim i wodnym oraz w pracy z osobami niewidomymi. Powinien być szkolony, a obowiązkiem właściciela jest zapewniane mu zajęć wymagające umysłowej aktywności.

Pielęgnacja i utrzymanie owczarków

Owczarek niemiecki jest mało kłopotliwym psem w zakresie pielęgnacji. Regularnej obserwacji oraz użycia odpowiednich preparatów wymagają uszy oraz zęby czworonoga. Pies powinien być poddawany odrobaczaniu 3-4 razy w roku. Owczarek potrzebuje się wybiegać. Może zostać umieszczony w kojcu, ale należy zapewnić mu regularne spacery.

 

Schorzenia u owczarka

Typową chorobą u owczarka jest dysplazja stawów biodrowych, która ma charakter dziedziczny. Dodatkowe objawy dolegliwości, które wymagają wizyty u weterynarza to usztywnienie tylnych kończyn, utykanie, ogólne problemy z poruszaniem się, drżenie mięśni, brak apetytu oraz chodzenie ze spuszczoną głową.

Wybierając owczarka niemieckiego pamiętaj, że ten pies wymaga ciągłego kontaktu z człowiekiem. Mimo, że jest psem rodzinnym i lubi obcować z dziećmi to jedyną osobą, której w pełni się podporządkowuje jest człowiek dorosły.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37834 )
Array ( [docId] => 37834 )