Co warto wiedzieć o charcie

Kategoria: Psy
Autor: Stwora Sylwia
Data: 06-04-2012 r.

Silny instynkt łowiecki i potrzeba codziennego pokonywania długich dystansów w szybkim tempie sprawiają, że najlepszym miejscem do życia dla charta jest wieś lub obrzeża wielkich miast. W Polsce wymagane jest pozwolenie na posiadanie przedstawicieli tej rasy, gdyż kłusownicy często wykorzystują charty do nielegalnych polowań.

 

Charakter chartów

Rodzina chartów jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem wielkości, budowy ciała, jak i charakteru. Jednak od małego charcika włoskiego zaczynając, przez średnie charty angielskie whippety i greyhoundy, polskie, arabskie, perskie, afgańskie, rosyjskie borzoje, szkockie deerhoundy, a na ogromnych wilczarzach kończąc, posiadają charakterystyczne cechy wspólne.

Z natury spokojne i opanowane, okazują posłuszeństwo i oddanie jedynie właścicielowi. Wobec obcych są nieufne, ale tylko niektóre z nich mogą pełnić funkcje stróża (np. chart polski). Bardzo trudno się je szkoli, dlatego wymagają konsekwentnego i zdecydowanego wychowawcy.

Pielęgnacja i utrzymanie charta

Każda z trzech grup chartów - długowłose, szorstkowłose i krótkowłose - wymaga innego podejścia pielęgnacyjnego. Przykładowo, chart afgański ma sierść, która potrzebuje regularnego trymowania. Charty są niezwykle wrażliwe i stosunkowo mało odporne na ból, dlatego wszelkie działania czyszcząco-pielęgnujące powinny być wykonywane z należytą uwagą i delikatnością.

 

 

 

Choroby chartów

Do typowych schorzeń występujących u chartów należy skręt żołądka. Zamknięcie psa tej rasy na smyczy i pozbawienie go codziennej możliwości wybiegania zaowocuje problemami z układem ruchu i nadwagą.

Wśród właścicieli chartów przyjęła się uniwersalna zasada postępowania wobec przedstawicieli tej rasy: maximum miłości, konsekwencji i zdecydowania. Zakup chartów odradza się amatorom bez doświadczenia w hodowaniu rasowych czworonogów. Nieodpowiednia socjalizacja charta może obudzić w nim pierwotne instynkty, które zaowocują agresywnym i niebezpiecznym zachowaniem.

 

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37847 )
Array ( [docId] => 37847 )